Czytasz dzięki

Metalowcy walczą o odpady

Rozporządzenia mogą nieco złagodzić zaostrzenie przepisów o odpadach, które uderzy w przetwórców złomu.

Dostawcy metali i złomu zabiegają o zmiany w ustawie o odpadach. Przedstawiciele resortu środowiska, autora projektu, obiecali uwzględnić kilka uwag, ale na znaczące zmiany się nie zanosi.

— Kwestionujemy m.in. konieczność składania zabezpieczeń związanych ze składowaniem złomu metali. Dla sektora metali nieżelaznych jego wprowadzenie będzie oznaczało koszt około 50 mln zł, a dla rynku stali kilkaset milionów złotych — szacuje Marek Suchowolec z rady Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Ministerstwo Środowiska może w rozporządzeniu przedstawić katalog produktów uznawanych za odpady bezpieczne i niebezpieczne oraz określić w nim wartość zabezpieczeń dla poszczególnych towarów. Rządowi urzędnicy chcą w ten sposób walczyć z ciągłymi podpaleniami wysypisk śmieci. Dostawcy złomu i metali podkreślają jednak, że złom to surowiec, a nie odpad, i nie jest łatwopalny. Nie ma więc powodu nakładać na jego dostawców i na firmy go przetwarzające obowiązku składania dodatkowych zabezpieczeń.

Marek Suchowolec kwestionuje też konieczność pozyskiwania przez przedsiębiorców nowych zezwoleń na składowanie i przetwarzanie odpadów. Jego zdaniem, dokonanie tego w ciągu przewidzianych w ustawie 12 miesięcy będzie nie lada wyzwaniem. Przedsiębiorcy krytykują też zmianę przepisów o transgranicznym przemieszczaniu odpadów.

— Zainwestowali w instalacje do ich przetworzenia, a teraz będą mieć problem z nabyciem surowca — twierdzi Marek Suchowolec.

Jego zdaniem, obecne przepisy zniechęcą firmy do kolejnych inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane