Metropolie zainwestują 10 mld zł

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 09-02-2015, 00:00

Rzeszów, Łódź i Szczecin — te miasta pochwalą się w tym roku najwyższymi w przeliczeniu na głowę mieszkańca wydatkami majątkowymi

Mała stabilizacja — to określenie chyba najlepiej określa wartość inwestycji, jakie w ostatnich latach realizuje 12 miast należących do Unii Metropolii Polskich. Ich nakłady majątkowe mieszczą się w przedziale 9-10 mld zł i ani gwałtownie nie rosną, ani nie lecą na łeb na szyję. Gdy pod koniec 2013 r. prześwietlaliśmy plany budżetowe największych aglomeracji, wynikało z nich, że inwestycje w 2014 r. sięgną 9,7 mld zł. Słowa (prawie) dotrzymano — według ostatnich dostępnych danych z wykonania budżetu (lub prognozy wykonania) wynika, że inwestycje pochłonęły 9 mld zł (do tej kwoty nie są wliczane inwestycje samorządowych spółek).

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa
Wyświetl galerię [1/2]

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa ARC

Wielka trójka

W tym roku ponownie prześwietliliśmy wysokość nakładów majątkowych. Z uchwalonych budżetów miast wynika, że wyniosą one 9,9 mld zł. W tej inwestycyjnej sztafecie zmieniają się liderzy. Pod względem kwotowym prym wiedzie, oczywiście, Warszawa. W tym roku stołeczne inwestycje sięgną 2,59 mld zł i będą wyższe o ponad 200 mln zł. Miliardowy próg przekracza jeszcze Łódź (1,3 mld zł), a bardzo blisko tego pułapu jest Wrocław (999 mln zł). Inaczej wyglądają dane w przeliczeniu na głowę mieszkańca. W poprzednim zestawieniu na najwyższym stopniu podium był Lublin (2,25 tys. zł), a na kolejnych miejscach uplasowały się Rzeszów (2,1 tys. zł) i Katowice (1,86 tys. zł). W tegorocznym rankingu inwestycyjnym na pierwsze miejsce wskakuje Rzeszów. Inwestycje w przeliczeniu na głowę mieszkańca wyniosą tam prawie 2,9 tys. zł. Poza stolicą Podkarpacia żaden samorząd nie był w stanie przekroczyć 2 tys. zł. W sumie Rzeszów zamierza wydać 539 mln zł, o 88 proc. więcej, niż wyniosło ubiegłoroczne wykonanie. Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa, informuje, że w planie są m.in. budowa drogi i mostu nad Wisłokiem (185 mln zł), budowa infrastruktury w strefie ekonomicznej Rzeszów Dworzysko (ponad 40 mln zł) oraz kompleksu oświatowego (żłobek, szkoła podstawowa i gimnazjum wraz z zapleczem sportowym) za 35 mln zł. Na inwestycyjne podium wspinają się jeszcze Łódź i Szczecin — w obu przypadkach nakłady na głowę mieszkańca wyniosą 1911 zł. W Łodzi większość pieniędzy pochłoną rozpoczęte inwestycje: węzeł przy dworcu Łódź Fabryczna, przebudowa Nowego Centrum Łodzi i rewitalizacja dawnej elektrociepłowni EC-1. Szczecin (760 mln zł) natomiast stawia na transport. Na Szczeciński Szybki Tramwaj pójdzie 189 mln, na budowę i przebudowę torowisk 273 mln zł.

Poznań przyśpiesza

Poprzedni lider — Lublin — zwalnia tempo. O ile wykonanie inwestycji za 2014 r. opiewa na 659 mln zł, o tyle w tym roku nakłady majątkowe mają wynieść „tylko” 367 mln zł (1120 zł na głowę mieszkańca). Niewykluczone, że w ciągu roku się zwiększą.

— Zapisy uchwały budżetowej na 2015 r. nie zawierają inwestycji, które czekają na dofinansowanie unijne. Będą wpisywane w budżet w zależności od bieżących ustaleń i wiedzy dotyczącej nowej perspektywy — zaznacza Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Kwota 1120 zł na głowę nie jest zresztą najmniejsza. W Krakowie na głowę mieszkańca przypadnie 944 zł, choć i tak suma 717 mln zł robi wrażenie. Także w tym mieście spora część pieniędzy pójdzie na transport, w tym budowę Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Inwestycyjnego gazu dodaje Poznań. W 2014 r. nakłady majątkowe były tam nad wyraz skromne. Wyniosły zaledwie 305 mln zł. W tym roku mają przekroczyć aż 940 mln zł. Dynamika jest więc imponująca i wynosi 208 proc. Takim wskaźnikiem nie może się pochwalić żadne inne miasto należące do UMP. Pieniądze w stolicy Wielkopolski pójdą na m.in. inwestycje drogowe i gospodarkę odpadami.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu