Meyer Tool rozwija skrzydła w Kaliszuv

Amerykański dostawca części do silników lotniczych myśli o nowej fabryce za 20 mln zł w łódzkiej strefie.

Kolejna inwestycja w produkcję części do samolotów w Polsce. Tym razem z dala od Doliny Lotniczej. W Kaliszu nowy zakład chce postawić Meyer Tool. To amerykański producent części lotniczych, który zajmuje się obróbką aparatów kierujących do silników. Do Polski wszedł w 2006 r. Zaczął od 8 pracowników, dziś zatrudnia ponad 100.

Firma na tapecie

W czerwcu 2012 r. Meyer Tool Poland założył Meyer Tool IGT, spółkę celową, która kupiła 2,8 ha pod zakład produkujący elementy energetycznych turbin gazowych i części do silników lotniczych. „W związku z planowaną inwestycją utworzone zostanie co najmniej 30 nowych miejsc pracy oraz poniesione zostaną wydatki inwestycyjne wysokości co najmniej 20 mln zł” — czytamy w uchwale zarządu województwa wielkopolskiego, które rekomenduje wniosek o objęcie gruntów Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSE). Decyzja zapadła w maju.

— Mamy tę firmę na tapecie, projekt jest aktualny — przyznaje Tomasz Sadzyński, prezes Łódzkiej SSE. Zanim dojdzie do inwestycji, grunt Meyer Tool IGT musi wejść do strefy. Wniosek trafił kilka miesięcy temu do Ministerstwa Gospodarki. Od lipca trwał jednak pat w poszerzaniu stref, na decyzję Rady Ministrów czeka 10 z nich. Dopiero w najbliższych dniach prawdopodobnie uda się poszerzyć strefę legnicką, która czeka najdłużej, potem inne SSE. Szefostwo fabryki w Kaliszu odmówiło komentarza w sprawie nowego projektu.

Dobre czasy

Branża lotnicza świetnie się rozwija.

— Obserwujemy drugą falę inwestycji. Są firmy, które przychodzą po raz pierwszy. Tylko w Rzeszowie w tym roku nowe zakłady otworzyły kanadyjskie firmy Vac Aero i Heli-One. Druga grupa to firmy już obecne w Polsce, które teraz planują rozwój. Część rozbudowuje moce produkcyjne i buduje lub powiększa działy konstruktorskie. Okazało się, że Polacy mają „przemysłowe DNA”, a Polska to kraj, gdzie koszty pracy są konkurencyjne. Chiny przestały być tak lubiane, bo pensje rosną tam rocznie o 15-20 proc., a wydajność — znacznie wolniej — komentuje Marek Darecki, prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza oraz WSK PZL Rzeszów z amerykańskiej grupy United Technologies Corporation.

Meyer Tool to prywatna firma, która na świecie zatrudnia tysiąc osób. Została założona w 1951 r. jako warsztat mechaniczny, a w 1973 r. zaczęła produkcję dla branży lotniczej. Ma siedzibę w Cincinnati w stanie Ohio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Meyer Tool rozwija skrzydła w Kaliszuv