MF: budżet ciągle czeka na obróbkę

Cezary Koprowicz
opublikowano: 18-10-2000, 00:00

MF: budżet ciągle czeka na obróbkę

Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie ustalono jeszcze ostatecznych wskaźników makroekonomicznych, na których oparta zostanie przyszłoroczna ustawa budżetowa.

— Prace nad ustawą trwają, a wielkości wskaźników znajdują się ciągle w obróbce — twierdzi Aleksandra Gieros, rzecznik ministra finansów.

Wtorkowa „Rzeczpospolita” podała, że Ministerstwo Finansów prognozuje przyszłoroczny deficyt obrotów bieżących na mniej więcej 6,8 proc. PKB (w lipcu rząd szacował go na 7,1 proc.). Średnioroczna inflacja ma wynieść 7,2 proc., a nie 6,1 jak planował resort finansów w lipcu. Eksport w ujęciu handlowym miałby wzrosnąć o 8 proc., a import o 6,4 proc. Średni kurs złotego wobec dolara prognozowany jest na 4,49 zł, a wobec euro na 4,38 zł. W lipcu zakładano, że dolar w 2001 roku będzie kosztował średnio 4,42 zł, a euro 4,37 zł. Ministerstwo Finansów przewiduje, że stopa operacji otwartego rynku miałaby wynosić 16,8 proc., wobec 15,6 planowanych w lipcu — napisała „Rzeczpospolita”. Podobne szacunki — powołując się na anonimowego rozmówcę z MF — podał Reuters.

— O informacjach przedstawionych przez „Rzeczpospolitą” nie mogę powiedzieć ani że są ostateczne, ani nawet, że są aktualne — twierdzi Aleksandra Gieros.

Na razie można spodziewać się jednego: deficyt ekonomiczny zapisany w budżecie nie zmieni się i wyniesie 1,6 proc. PKB, co wielokrotnie powtarzali Jarosław Bauc, minister finansów, oraz Janusz Steinhoff, wicepremier. KPR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: budżet ciągle czeka na obróbkę