MF: deficyt bez dochodów jednorazowych wyniesie 1,3 proc. PKB

  • PAP
opublikowano: 28-08-2019, 16:06

Deficyt sektora finansów publicznych w 2020 r., po wyeliminowaniu czynników o charakterze jednorazowym, wyniesie 1,3 proc. PKB - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na przyszły rok, przyjętego we wtorek przez rząd.

"Uwzględniając dostosowania metodyki krajowej do metodyki europejskiej oraz poziom wydatków zgodny z maksymalnymi limitami, wynikającymi ze stabilizującej reguły wydatkowej prognozowany deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wg metodyki unijnej (ESA2010) wyniesie 0,3 proc PKB tj. istotnie poniżej wartości referencyjnej dla deficytu nominalnego sektora instytucji rządowych i samorządowych (3 proc. PKB) określonego w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) w art. 126 ust. 1" - informuje Ministerstwo Finansów.

"Jednocześnie po wyeliminowaniu czynników o charakterze jednorazowym, tj. dochodów z opłaty przekształceniowej oraz dodatkowych wpływów ze sprzedaży na aukcjach uprawnień do emisji CO2 deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2020 r. wyniesie 1,3 proc. PKB" - podano.

Zaznaczono, że skutek finansowy planowanej przebudowy modelu funkcjonowania OFE to 3 mld 469 mln zł - zgodnie z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

W przyjętej w kwietniu przez rząd Aktualizacji Programu Konwergencji przewidziano, że po uwzględnieniu czynników jednorazowych sektor finansów publicznych będzie miał nadwyżkę w wysokości 0,2 proc. PKB, a nie uwzględniając tych czynników wykaże deficyt w wysokości 0,9 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane