MF: emisja obligacji 15- i 20-letnich

Reuters, Marek Knitter
opublikowano: 20-03-2002, 00:00

Ministerstwo Finansów może wyemitować w tym roku nowe długoterminowe obligacje o zapadalności za 15 lub 20 lat. Wydłużenie okresu zapadalności emitowanych przez rząd obligacji jest częścią rządowego planu zarządzania długiem w latach 2002-2004.

Z badania, przeprowadzonego przez resort finansów, wynika, że nowe obligacje mogłyby być zaoferowane już w tym roku. Obecnie hurtowy rynek obligacji skarbowych sięga wartością 105 mld zł, a 10-letnie obligacje wyemitowane zostały po raz pierwszy w 1999 r.

— Badanie rynku wykazało, że popyt na nowe długoterminowe obligacje jest możliwy już w tym roku. Decyzja, czy obligacje wyemitujemy w tym roku czy w przyszłym, i czy będą to obligacje 15- czy 20-letnie, może zostać podjęta w ciągu tygodniu — mówi Anna Suszyńska, wicedyrektor Departamentu Długu w MF.

Wicedyrektor uważa, że spory popyt inwestorów na obligacje 10- -letnie, które zostały utworzone jako benchmark dla długoterminowych rynkowych stóp procentowych, przyspieszył prace nad emisją nowego instrumentu.

— Zrobiliśmy pewne luki w systemie oferowania obligacji. Obecna liczba aukcji była wystarczająca, aby zbudować wielkość emisji odpowiedniej dla benchmarku. Więc ta przerwa w majowych aukcjach nie jest związana z naszymi pracami nad dłuższymi papierami — dodała Anna Suszyńska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters, Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MF: emisja obligacji 15- i 20-letnich