MF interpretuje VAT od szkoleń za dotacje

opublikowano: 21-06-2012, 00:00

Żeby stwierdzić, czy dotacja wchodzi do podstawy opodatkowania, ważne są warunki jej przyznania — twierdzi MF.

O tym, czy usługa szkoleniowa jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT), decyduje to, czy jest to kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe oraz czy i w jakiej części przeznaczono na nie dotacje.

Takie stanowisko minister finansów zajął w wydanej właśnie interpretacji ogólnej w sprawie zwolnienia z tego podatku wspomnianychusług, w części sfinansowanych z pieniędzy publicznych, w tym w formie płatności z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Nie wszystko jasne

Ministerialna interpretacja dotyka materię, której dotyczy opublikowana we wczorajszym wydaniu „Pulsu Biznesu” opinia prawna Jerzego Martiniego, eksperta podatkowego z Rady Podatkowej PKPP Lewiatan, udzielona w ramach specjalnego dyżuru podatkowego dla naszych czytelników.

Stanowisko MF nie rozwiewa jednak wszystkich wątpliwości związanych ze zwolnieniem z VAT usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego realizowanych dzięki dotacjom.

Nie daje też wskazówki co do tego, czy ten przywilej przysługuje w przypadku, gdy beneficjent zleci przeprowadzenie szkolenia innej firmie (podwykonawcy), co było głównym problemem w opisanej wczoraj sprawie.

— Analiza interpretacji prowadzi do wniosku, że w zasadzie minister doprecyzował w niej szczegółowo tylko przypadek dofinansowania świadczenia usługi szkoleniowej, czyli gdy firma szkoleniowa pobiera od uczestników szkolenia wynagrodzenie (np. w wysokości 100 zł), a pozostałaczęść kosztów jest finansowana z pieniędzy unijnych — wskazuje Jerzy Martini.

Udział dotacji w obrocie

Minister wskazał na to, że o tym, czy dotacje, subwencje lub inne dopłaty są opodatkowane, decydują warunki ich przyznania. Nie budzi natomiast wątpliwości, że otrzymywane przez usługodawcę od usługobiorców kwoty wynagrodzenia za konkretną usługę będą wchodzić do podstawy opodatkowania.

Tym samym w zależności od tego, jaki udział w całkowitym obrocie z tytułu świadczenia danej usługi szkoleniowej będą miały dotacje, usługa ta będzie — lub nie — wolna od VAT.

— Usługa nie będzie zatem objęta zwolnieniem, jeśli podatnik uzyska dofinansowanie z pieniędzy publicznych, którego nie będzie mógł powiązać z konkretną usługą szkoleniową (gdyż nie będzie ona stanowić dopłaty wpływającej bezpośrednio na jej cenę), a oprócz tego otrzyma wynagrodzenie od usługobiorcy, np. kwotę wkładu własnego od przedsiębiorców kierujących swoich pracowników na szkolenie — podkreśla minister w interpretacji (sygn. PT4/033/2- 3/9EFU/2012/PT-298).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu