MF: konkretne projekty zmian w podatkach do końca I kw.

06-01-2004, 18:59

ISB: Dyskusja publiczna na temat proponowanych przez rząd zmian w systemie podatkowym zakończy się do końca stycznia, natomiast konkretne projekty ustaw zostaną przedstawione do końca I kwartału, poinformowali we wtorek przedstawiciele ministerstwa finansów. Wiele będzie zależało od ostatecznego kształtu wdrażanej niedługo reformy finansów publicznych autorstwa wicepremiera Jerzego Haunsera.

„Dyskusja publiczna na temat proponowanych zmian zakończy się do końca stycznia, natomiast w wyniku tych rozmów do końca I kwartału ministerstwo przedstawi konkretne projekty ustaw” – powiedziała dziennikarzom we wtorek po konferencji prasowej rządu wiceminister finansów Elżbieta Mucha.

W przyjętej przez rząd we wtorek strategii podatkowej proponuje się utrzymanie progresywnej stawki podatkowej, dążenie do obnizenia fiskalizmu, możłiwości zmniejszenia stawek w momencie wygaśnięcia wszystkich ulg i zwolnień.

Mimo że minister finansów Andrzej Raczko nie chciał przedstawić szczegółów zmian w systemie podaktowym, zapowiedział, że na pewno musi być w 2005 roku przebudowany system podatków od dochodów PIT i CIT.

„Będziemy się starali, aby już przysżły budżet był konstruowany o te dwie nowe ustawy, rozdzielające opodatkowanie dochodów osobistych i dochodów z działalności gospodarczej” – powiedział także Raczko na konferencji prasowej.

„Istotne obniżenie stawek podatkowych jest możliwe od powodzenia planu Haunsera i poziomu deficytu budżetowego” - dodał minister finansów.

Rząd zajmie się ustawami niezbędnymi do przeprowadzenia programu reform finansów publicznych autorstwa wicepremiera Haunsera na posiedzeniu rządu 3 lutego.

"Cała ta układanka będzie się więc krystalizować wraz z wdrażaniem planu Hausnera” – powiedział Raczko.

Strategia proponuje także stopniowe ujednolicenie stawek podstawowej i obniżonej VAT.

„Jednolita stawka VAT jest najlepszym rozwiązniem ekonomicznym” - powiedział Raczko podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Raczko obawia się jednak wpływu ujednolicenia stawki VAT na np. poziom cen żywności, co może doprowadzić do presji inflacyjnej, biorąc pod uwagę wysoki udział żywności w wydatkach gospodarstw rodzinnych.

Minister finansów chciałby dążyć do zmiany struktury dochodów sektora finansów publicznych poprzez m.in. zmniejszanie udziału dochodów z podatków pośrednich i majątkowych. Rząd potwierdził jednocześnie chęć wprowadzenie podatku katastralnego.

Ogólny kierunek zmian zakłada zmniejszenie obciązeń podatkowych, ale po uporaniu się z wysokim deficytem budżetowym. Rząd uzależnia także wprowadzenie wielu zmian od wzrostu poziomu zamożności społeczeństwa. (ISB)

ks/qk/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: konkretne projekty zmian w podatkach do końca I kw.