MF: nie było potrzeby zawierania transakcji SBB

ISBnews
28-02-2014, 15:44

Po umorzeniu obligacji skarbowych znajdujących się w portfelach otwartych funduszy emerytalnych (OFE) nie pojawiła się wśród uczestników rynku chęć zawierania transakcji typu Sell-Buy-Back (SBB), poinformował dyrektor departamentu długu publicznego w resorcie finansów Piotr Marczak. Podkreślił, że po ujemnym saldzie w styczniu, mijający miesiąc przyniósł dodatnie saldo przepływów obligacji u inwestorów zagranicznych.

"Po umorzeniu obligacji skarbowych znajdujących się w portfelach OFE system rozliczeń obligacji funkcjonuje bez zakłóceń i do tej pory banki pełniące funkcję dealerów skarbowych papierów wartościowych nie zgłaszały się do BGK w celu zawarcia transakcji typu Sell-Buy-Back" - napisał Marczak w komentarzu do informacji o podaży papierów skarbowych na marzec.

W końcu stycznia resort poinformował, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie mógł od 17 lutego zawierać transakcje typu SBB z limitem w wysokości 0,5 mld zł dla jednego banku na wszystkie transakcje. Według zamierzeń ministerstwa, transakcje takie miały jedynie stanowić wsparcie w sytuacjach napięć, których rynek sam nie może rozwiązać.

"W styczniu portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych spadł o 6,9 mld zł, co wynikało z zapadłych obligacji OK0114 będących w portfelach inwestorów zagranicznych o wartości 8,3 mld zł. W lutym saldo przepływów obligacji u inwestorów zagranicznych jest wyraźnie dodatnie" - napisał także dyrektor.

Na początku lutego, zgodnie ze znowelizowanym ostatnio prawem, OFE przekazały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) aktywa o wartości 153,15 mld zł, w tym skarbowe papiery wartościowe (do umorzenia) o wartości 130,19 mld zł.

"W dalszym ciągu nie widzimy potrzeby powrotu do emisji bonów skarbowych i jednocześnie nie wykluczamy takich emisji w uzasadnionych rynkowo lub budżetowo sytuacjach" - skonkludował Marczak.

Ministerstwo Finansów zapowiadało pod koniec ub.r. m.in., że przetargi bonów będą odbywać się w tym roku nieregularnie, w zależności od potrzeb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: nie było potrzeby zawierania transakcji SBB