MF: Od 1 maja akcyza na kosmetyki ma wynieść 10 proc.

opublikowano: 2004-04-23 12:22

PAP: Akcyza na kosmetyki od 1 maja 2004 roku ma wynieść 10 proc., a nie 25 proc. jak pierwotnie zapisano w projekcie rozporządzenia resortu finansów do ustawy o akcyzie - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. "Rozporządzenie w sprawie stawek akcyzy, formalnie wprowadzające w życie ten zapis, zostanie podpisane jeszcze w tym tygodniu" - podało biuro prasowe resortu.

Decyzja Ministerstwa Finansów o obniżeniu stawek podatku akcyzowego dla produktów kosmetycznych została przyjęta przez branżę kosmetyczną z zadowoleniem.

"Ustawa o podatku akcyzowym, przyjęta przez Sejm RP w dniu 23 stycznia 2004 roku, daje Ministrowi Finansów możliwość regulowania wysokością stawki podatku akcyzowego od 0 proc. aż do 65 proc. Tak więc 10 proc. wydaje się być satysfakcjonujące" - głosi komunikat Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej.

Związek nie jest jednak w pełni usatysfakcjonowany. "Polska będzie wciąż jedynym krajem rozszerzającej się Unii Europejskiej, w którym obowiązuje akcyza na wyroby kosmetyczne, takie jak m.in. perfumy i wody toaletowe, kosmetyki upiększające do ust i oczu, kosmetyki do manicure i pedicure, pudry kosmetyczne i higieniczne, z wyłączeniem przeznaczonych dla dzieci" - podało biuro prasowe Związku w komunikacie.

Według danych Business Centre Club (BCC), kosmetyki dają mniej niż 1,5 proc. dochodów z akcyzy (98,54 proc. to wpływy z akcyzy za papierosy, alkohol, samochody i energię elektryczną).