MF zadowolony z decyzji TK o 50-proc. stawce PIT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2005, 14:49

Wiceminister finansów Jarosław Neneman jest zadowolony z wtorkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu za niezgodny z konstytucją sposobu wprowadzenia 50-proc. stawki podatku PIT dla najbogatszych.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman jest zadowolony z wtorkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu za niezgodny z konstytucją sposobu wprowadzenia 50-proc. stawki podatku PIT dla najbogatszych.

Po ogłoszeniu wyroku Neneman powiedział dziennikarzom: "trudno nie być niezadowolonym z decyzji Trybunału, ale Trybunał pozostawił trochę niejasną sytuację, bo pozostawia w ustawie o PIT przepis, który nie obowiązuje. Ale cel ekonomiczny został osiągnięty i to jest najważniejsze".

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że "od woli ustawodawcy zależy rozstrzygnięcie o wprowadzeniu przepisów o 50 proc. podatku". Oznacza to, że zapis zawarty w ustawie o podatku PIT dotyczący 50 proc. podatku pozostanie, ale nie będzie on obowiązywał. Będzie to tzw. martwy przepis.

Zdanie odrębne do wyroku Trybunału zgłosił sędzia sprawozdawca Marek Mazurkiewicz. Według niego, Trybunał powinien zdecydować, że jeżeli wprowadzenie przepisu o 50 proc. podatku jest niezgodne z konstytucją, to powinien być wykreślony z ustawy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane