MFW: do 3 bln USD nadwyżki długu na rynkach wschodzących

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem dla globalnej gospodarki wynikającym z nadwyżki kredytów na rynkach wschodzących, informuje AP.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

Prywatne firmy gospodarek wschodzących zaciągnęły poważne długi w związku z trwającym już piąty rok z rzędu spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

Jose Vinals z MFW zaprezentował w środę podczas konferencji w Peru raport “Globalnej Stabilności Finansowej. Według szacunków Funduszu kwota nadwyżki kredytowej sięga już nawet 3 bln USD.

Vinals ostrzega, że dalszy wzrost pożyczek zakończy się wraz załamaniem cen ropy naftowej, surowców i innych towarów, do którego przyczyni się spowolnienie w Chinach.

Istnieje ryzyko, że szok wywołany falą bankructw w sektorze prywatnym na rynkach wschodzących może zostać wzmocniony na globalnych rynkach finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MFW: do 3 bln USD nadwyżki długu na rynkach wschodzących