MFW ostrzega przed konsekwencjami oderwania się Szkocji

PAP
opublikowano: 11-09-2014, 19:58

Jeśli w referendum w sprawie niepodległości Szkocji zwyciężą jej zwolennicy i kraj oderwie się od Zjednoczonego Królestwa, to skutki dla międzynarodowych rynków i szkockiej gospodarki mogą być negatywne - ostrzegł w czwartek rzecznik MFW Bill Murray.

Jednym z głównych i natychmiastowych skutków wygrania referendum przez separatystów byłby klimat "niepewności" na rynkach, dotyczący "monetarnej, finansowej i budżetowej" sytuacji Szkocji - powiedział rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego podczas konferencji prasowej.

Ta niepewność może zaś doprowadzić do "negatywnych reakcji rynku w krótkiej perspektywie"; to, jakie byłyby konsekwencje długoterminowe wyjścia Szkocji z unii, zależałoby od tego, jakie decyzje podejmą tamtejsze władze "w okresie przejściowym" - wyjaśnił Murray.

Rosnąca popularność tak zwanego obozu niepodległościowego w Szkocji już spowodowała niepokój w londyńskim City, doprowadzając do spadku notowań funta i budząc obawy o ewentualną ucieczkę kapitału z Wielkiej Brytanii.

We wtorek gubernator banku centralnego Wielkiej Brytanii Mark Carney ostrzegł, że Szkocja nie może liczyć na to, że zakończy unię polityczną ze Zjednoczonym Królestwem, a pozostanie w unii walutowej.

Szef Bank of England już w styczniu ostrzegł, iż "niepodległość (Szkocji) nie jest kompatybilna z unią walutową".

Jak wyjaśnił Carney, by unia taka była funkcjonalna, konieczne byłyby specjalne "transgraniczne porozumienia dotyczące podatków i przepisów bankowych".

Referendum ws. niepodległości Szkocji odbędzie się 18 września.

fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane