MFW: światowej gospodarce grozi kolejny kryzys finansowy

opublikowano: 03-10-2018, 17:52

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że brak reform niezbędnych do ochrony systemu finansowego przed nieodpowiedzialnym zachowaniem powoduje, że światowej gospodarce grozi kolejny kryzys finansowy, pisze The Guardian.

W sytuacji kiedy globalne zadłużenie jest wyższe niż w czasie ostatniego kryzysu w 2008 roku utrzymuje się zagrożenie, że nieregulowane części systemu finansowego mogą uruchomić globalną panikę, twierdzi MFW w raporcie poświęconym globalnej stabilności finansowej. Jego autorzy przyznają, że  wiele zrobiono przez ostatnie 10 lat aby zwiększyć rezerwy banków i zwiększyć nadzór nad sektorem finansowym.

Zobacz więcej

Christine Lagarde

Bloomberg

- Jest jednak tendencja do wzrostu ryzyk w dobrych czasach, takich jak obecny okres niskich stóp procentowych oraz niższej zmienności i te ryzyka zawsze mogą migrować do nowych obszarów – ostrzega MFW. 

Wcześniej w tym tygodniu szefowa MFW Christine Lagarde mówiła, że ma obawy związane z wzrostem globalnego zadłużenia, zarówno publicznego jak i prywatnego sektora, aż o 60 proc. przez ostatnią dekadę, od czasu kryzysu finansowego, do rekordowych 182 bln USD.

Powiedziała, że wzrost zadłużenia spowodował większą wrażliwość państw rozwijających się i pochodzących z nich spółek na wzrost stóp procentowych w USA. Zaznaczyła, że rosnące stopy mogą wywołać ucieczkę funduszy i zdestabilizować gospodarki rozwijające się.

- To powinno posłużyć jako dzwonek alarmowy – podkreśliła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, theguardian.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu