MFW tnie prognozę wzrostu Chin

opublikowano: 05-06-2019, 10:34

Nadchodzące lata będą trudnym okresem dla chińskiej gospodarki. Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła dotychczasową równowagą, zwiększając prawdopodobieństwo i skalę wielu czynników ryzyka.

W najnowszej prognozie, MFW oczekuje, że druga pod względem gospodarka świata spowolni swój wzrost w tym roku do 6,2 proc., zaś w 2020 dynamika wyniesie „jedynie” 6,0 proc. W obu przypadkach projekcja została obniżona o 0,1 proc. 

Chiny, flaga
Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Chiny i ich partnerzy powinni konstruktywnie działać w celu wyeliminowania niedociągnięć w systemie handlowym – napisała instytucja w opublikowanym w środę raporcie. 

Jednocześnie MFW stwierdził, że nie będzie potrzeby kontynuowania polityki stymulowania w celu wsparcia krajowej gospodarki, „pod warunkiem, że nie będzie dalszego wzrostu taryf ani znacznego spowolnienia wzrostu”.

Prognoza MFW jest porównywalna z medianą szacunkową ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga na poziomie 6,3 proc. w 2019 r. i 6 proc. w roku przyszłym. W kwietniu gospodarka wykazała spowolnienie na szeroką skalę, a tendencja ta prawdopodobnie zostanie przeniesiona na nadchodzące miesiące. 

MFW uważa także, że chociaż Chiny poczyniły postępy w zakresie reform, powinny umożliwić siłom rynkowym odgrywanie bardziej decydującej roli i Pekin powinien przyspieszyć otwarcie na resztę świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane