MG: polski eksport do Rosji osiągnie w tym roku 4 mld USD

Polska Agencja Prasowa SA
10-10-2005, 16:04

Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że polski eksport do Rosji osiągnie w tym roku wartość 4 mld USD, w porównaniu z 2,8 mld USD w 2004 r. Stosunki gospodarcze z Rosją są bardzo dobre i będą się nadal rozwijać - poinformowała na poniedziałkowej konferencji Elżbieta Bodio z resortu gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że polski eksport do Rosji osiągnie w tym roku wartość 4 mld USD, w porównaniu z 2,8 mld USD w 2004 r. Stosunki gospodarcze z Rosją są bardzo dobre i będą się nadal rozwijać - poinformowała na poniedziałkowej konferencji Elżbieta Bodio z resortu gospodarki.

    "Jeśli obecne korzystne tendencje utrzymają się, na koniec roku wartość naszego eksportu może osiągnąć niespotykaną dotychczas wielkość 4 mld USD" - powiedziała Bodio.

    Według niej, korzystnym relacjom sprzyja intensywny dialog gospodarczy, proces dostosowania się Rosji do przyszłego uczestnictwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO), co uczyni stosunki gospodarcze bardziej uporządkowanymi, oraz potencjał gospodarczy tego kraju. Do rozwoju stosunków przyczyniło się też wstąpienie Polski do UE, co oznaczało w praktyce obniżkę ceł na towary z tego kraju.

    Przypomniała, że w 2004 r. wartość eksportu do Rosji wzrosła o 88 proc. w porównaniu w rokiem poprzednim. Nadal będziemy mieć jednak ujemne saldo w obrotach handlowych, ponieważ w imporcie z Rosji dominuje ropa naftowa i gaz ziemny (84 proc importu.). W 2004 r. import z tego kraju miał wartość 6,4 mld USD, w tym roku będzie to ok. 9 mld USD.

    Do Rosji eksportujemy głównie maszyny i urządzenia (ponad 24 proc. udziału w eksporcie), produkty chemiczne (23 proc.), artykuły rolno spożywcze (prawie 20 proc.) oraz wyroby papiernicze i przemysłu drzewnego (12 proc.).

    "Coraz więcej firm wraca na rynek rosyjski. Liczymy, że w przyszłym roku uda się nam odzyskać pozycje, które mieliśmy przed kryzysem" - powiedział uczestniczący w konferencji Aleksander Milota z Polskiej Ambasady w Moskwie. 

    Jak poinformował, w 2004 r. eksport naszych maszyn i urządzeń zwiększył się trzykrotnie. Uznaniem cieszą się zarówno maszyny rolnicze, do przetwórstwa spożywczego, maszyny górnicze, jak też chłodziarki, zamrażarki i kuchenki.

    Według Miloty, Polska jest liderem na rosyjskim rynku kosmetyków - tzw. kosmetyka biała (kremy i produkty pielęgnacyjne) mają 25 proc. udziału w tym rynku. W sklepach w Moskwie można kupić produkty wielu małych polskich firm. Jest też liderem jeśli chodzi o produkty higieniczne, ma 27 proc. udziału w rosyjskim rynku podpasek. 

    Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też polskie meble. Wzrasta eksport owoców i wody mineralnej oraz przypraw. Dodał, że gorzej niż kiedyś radzą sobie jednak na rosyjskim rynku wyroby czekoladowe. Tracimy też naszą pozycję na rynku opakować papierowych i tekturowych, podobnie jak wcześniej aluminiowych. W tej dziedzinie wypierają nas głównie Niemcy.

    "Dramatycznie spadł natomiast eksport produktów zwierzęcych, mięsa drobiowego i wieprzowego oraz serów. Największym problemem jest tu brak świadectw weterynaryjnych. Z drugiej strony coraz więcej przedsiębiorstw uzyskuje te świadectwa" - powiedział Milota.

    Według niego, ogólna wartość inwestycji w Rosji to 91 mld USD, w tym polskie inwestycje wyniosły w ubiegłym roku 111 mln USD. "Mamy szanse na potrojenie tej liczby w najbliższych latach" - powiedział.

    Przypomniał, że od sierpnia obowiązuje w Rosji nowa ustawa o Specjalnych Strefach Ekonomicznych (z wyjątkiem Kaliningradu), dzięki czemu inwestorzy mogą uzyskać zwolnienie z cła i podatku VAT. Warunkiem jest zainwestowanie 10 mln euro (1 mln euro w pierwszym roku inwestycji). Zaznaczył, że Ambasada Polska wMoskwie udziela wszystkim zainteresowanym informacji na temat warunków inwestowanie w Rosji.

    W trakcie konferencji wręczono wyróżnienia laureatom Europejskiego Konkursu Promocyjnego - Euroleader 2005, który promuje konkurencyjność firm. Nagrodzono 8 firm z Mazowsza: ZPT w Warszawie, Inter Cars, Matrix.pl, Skarbiec TFI, GM Records, "Ruch", OSM w Sokołowie Podlaskim oraz PP-H "Alpex" - Belsk Duży.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MG: polski eksport do Rosji osiągnie w tym roku 4 mld USD