MG prolonguje spłatę opłat koncesyjnych

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 08-10-2001, 00:00

MG prolonguje spłatę opłat koncesyjnych

Spór między URT a resortem gospodarki o to, kto ma rozstrzygać wnioski operatorów dotyczące opłat koncesyjnych, jest rozstrzygnięty. Zajmie się tym MG. Wiadomo też, że spłata przypadających na ten rok rat, które w przypadku Netii, El-Netu i Telefonii Lokalnej wynoszą ponad 430 mln zł, może być odłożona o rok. Piotr Niemczyk, odpowiedzialny za telekomunikację w MG, przyznaje jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

Po kilku miesiącach oczekiwania operatorzy telekomunikacyjni wiedzą w końcu do kogo powinni kierować wnioski dotyczące zmian w opłatach koncesyjnych. Jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo, czy sprawy powinien rozpatrywać Urząd Regulacji Telekomunikacji, czy resort gospodarki.

— Wszystko jest już jasne. To Ministerstwo Gospodarki, a konkretnie minister właściwy do spraw łączności zajmie się wnioskami teleoperatorów. Zresztą już nad nimi pracujemy — wyjaśnia Piotr Niemczyk, minister właściwy do spraw łączności w MG.

Rozwiązanie tymczasowe

Jedno jest jednak pewne. Nie ma szans — przynajmniej na razie — na anulowanie pozostałych do spłacenia rat koncesyjnych lokalnych operatorów. Tylko w przypadku trzech największych na tym rynku podmiotów sięgają one łącznie grubo ponad 1 mld zł.

— Jestem zwolennikiem jak najszybszej liberalizacji tego sektora i wzmocnienia konkurencji. Nie mamy jednak żadnych podstaw prawnych, które dawałyby nam możliwość umorzenia tych płatności. Potrzebna jest rozwiązanie ustawowe, które powinien wprowadzić nowy parlament — zapewnia Piotr Niemczyk.

Nie oznacza to jednak, że minister nic nie zrobi, aby ułatwić — a w kilku przypadkach być może nawet uratować — życie niezależnym teleoperatorom.

— Jedyna rzecz, którą możemy zrobić to prolongata opłat koncesyjnych. Zgodnie z ordynacją podatkową istnieje taka możliwość i jeśli tylko operatorzy złożą stosowne wnioski, to w przyspieszonym tempie będziemy je rozpatrywać — deklaruje minister Niemczyk.

Do podjęcia stosownych decyzji MG potrzebuje jeszcze akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z naszych informacji wynika jednak, że te instytucje porozumiały się już w tej sprawie.

Jest małe ale

Sprawa nie jest jednak pozbawiona minusów. Prolongata będzie bowiem operatorów kosztować.

— Zgodnie z prawem od przesunięcia płatności te podmioty będą musiały zapłacić opłatę, która w skali roku wyniesie połowę ustawowych odsetek. Innego wyjścia nie ma — tłumaczy Piotr Niemczyk.

Jasne jest zatem, że od kwoty odłożonej spłaty operatorzy zapłacą odsetki wysokości 23 proc. w skali roku. W przypadku Telefonii Lokalnej będzie to więc około 35 mln zł (kolejna rata przypadająca na listopad wynosi około 160 mln zł), El-Netu — ponad 34 mln zł (rata wysokości 150 mln zł), a Netii — 29 mln zł (rata wynosi 128 mln zł).

— Ta propozycja nie rozwiązuje problemu, choć przyznaję, że złożyliśmy już stosowne wnioski o przesunięcie najbliższych opłat o rok, są to działania wyłącznie doraźne — mówi Jarosław Janiszewski, szef Telefonii Lokalnej.

Podobnie postąpiła Netia, a jej śladem pójdzie również El-Net.

— Dobrze, że jest prolongata, ale dużo gorzej, że jest ona obarczona tak wysoką opłatą, czyli krok w dobrym kierunku, ale problem nie zostaje ostatecznie rozwiązany — podsumowuje Eugeniusz Gaca, wiceprezes El-Netu.

Trzeba pamiętać, że te trzy spółki złożyły również wnioski dotyczące umorzenia koncesji w zakresie opłat oraz o zawieszenie płatności.

— Zdaję sobie sprawę z tymczasowości tego rozwiązania. W ten sposób dajemy jednak nowemu parlamentowi rok na przygotowanie ostatecznych rozwiązań. Liczę, że nowy minister odpowiedzialny za łączność potraktuje ten problem poważnie i przyjmie rozwiązania dobre dla rynku. Uważam, że w grę wchodzi m.in. nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która umożliwiłaby zamianę opłat koncesyjnych na obligatoryjne inwestycje — mówi Piotr Niemczyk.

Projekt jest

Taki projekt ustawy jest przygotowany. Jego uzasadnienie bazuje na tym, że anulowane opłaty koncesyjne wrócą do budżetu w postaci podatków płaconych przez operatorów. Fiskus zarobi znacznie więcej, jeśli środki na spłatę licencji spółki przeznaczą na podłączanie nowych abonentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MG prolonguje spłatę opłat koncesyjnych