MG: W programie dla górnictwa nie będzie rewolucji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 13:14

Resort gospodarki nie planuje zasadniczych zmian w programie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, którego realizacja kończy się z upływem 2006 roku. Plan ewentualnych korekt w programie ma być znany do końca lutego - zapowiedział wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak.

Resort gospodarki nie planuje zasadniczych zmian w programie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, którego realizacja kończy się z upływem 2006 roku. Plan ewentualnych korekt w programie ma być znany do końca lutego - zapowiedział wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak.

"Program kończy się w 2006 roku i nie planujemy w nim żadnych rewolucyjnych zmian. Dokonujemy natomiast jego przeglądu, podobnie jak innych programów sektorowych. Jego efektem mogą być niewielkie korekty, ale nie będą to zmiany zasadnicze" - powiedział PAP w czwartek w Katowicach Wilczak, odpowiedzialny w resorcie m.in. za sprawy górnictwa.

Wiceminister spotkał się w Katowicach m.in. z przedstawicielami zarządu Kompanii Węglowej oraz działających w górnictwie związków zawodowych.

Jego zdaniem, nie ma potrzeby wprowadzania głębokich zmian w programie, który po pierwsze przyniósł wymierne efekty w postaci poprawy kondycji górnictwa, po drugie dobiega końca. Ewentualne korekty mogłyby dotyczyć np. sposobów zachęcania większej liczby pracowników powierzchni kopalń do odejścia z pracy.

"Poziom zatrudnienia na dole kopalni jest w zasadzie ustabilizowany, natomiast nad powierzchnią musimy jeszcze popracować. Ta kwestia na pewno pojawi się podczas przeglądu programu, którego dokonujemy w ministerstwie" - powiedział Wilczak.

Z pakietu aktywizującego dla pracowników powierzchni skorzystało dotąd bardzo niewiele osób. Pracownicy wolą zachować miejsce pracy niż uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach czy brać 20-tysięczne pożyczki na otwarcie własnego biznesu. Dlatego redukcja zatrudnienia na powierzchni kopalń przebiega wolniej, niż zakładano. Od kilku miesięcy spółki węglowe myślą o dodatkowych odprawach, które mogłyby skłonić część załogi do odejścia. Jak dotąd jednak ich nie wprowadzono.

Wilczak uważa, że polskie górnictwo węgla kamiennego nie osiągnęło jeszcze docelowego kształtu organizacyjnego, co ma nastąpić - jego zdaniem - w latach 2007-2010 i zależeć m.in. od ewentualnych postępów prywatyzacji branży.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zastrzegł, że kwestia prywatyzacji branży leży w gestii rządu, a nie resortu. Ocenił, że najbliższa prywatyzacji poprzez giełdę jest Jastrzębska Spółka Węglowa (jej prospekt emisyjny jest już niemal gotowy; przygotowania rozpoczął poprzedni rząd - PAP), jednak wymaga to wcześniejszego uporządkowania relacji między nią a producentami koksu, w ramach grupy węglowo-koksowej. "Na giełdę powinny trafiać podmioty silne" - ocenił.

Według wiceministra, sprawa prywatyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego (poprzedni rząd rozpoczął proces wyłaniania dla firmy inwestora strategicznego - PAP) jest obecnie poddana "głębokiej analizie". Wilczak nie wykluczył, że rozpoczęta ścieżka nie będzie kontynuowana.

Zapytany o możliwość ewentualnego połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Kompanią Węglową, o czym mówili przed ubiegłorocznymi wyborami niektórzy politycy PiS, Wilczak ocenił, że byłaby to zmiana "rewolucyjna", a takie - jak przypomniał - nie są planowane w dobiegającym końca programie restrukturyzacji.

Przed wyborami parlamentarnymi politycy PiS sprzeciwiali się prywatyzacji w górnictwie. Regionalne struktury tej partii oraz górniczej "Solidarności" oprotestowały m.in. prywatyzację Katowickiego Holdingu Węglowego.

Wilczak w piątek ma wziąć udział w organizowanej w Katowicach konferencji poświęconej restrukturyzacji górnictwa, podczas której mają być przedstawione m.in. ubiegłoroczne wyniki branży. Kompania Węglowa prognozowała niedawno swój zysk netto za 2005 rok na ok. 236 mln zł, Jastrzębska Spółka Węglowa na ponad 700 mln zł, a Katowicki Holding Węglowy na ok. 75 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane