MI: Przewozy regionalne to sprawa przewoźnika i samorządu

Polska Agencja Prasowa SA
06-05-2005, 16:50

Rząd nie powinien ingerować w rozmowy prowadzone między PKP Przewozy Regionalne a samodzielnymijednostkami samorządu terytorialnego - poinformowano PAP w piątek w ministerstwie infrastruktury.

Rząd nie powinien ingerować w rozmowy prowadzone między PKP Przewozy Regionalne a samodzielnymijednostkami samorządu terytorialnego - poinformowano PAP w piątek w ministerstwie infrastruktury.

    W piątek po północy nie wyjechały w trasę pierwsze z 90 pociągów regionalnych, kursujących w obrębie Podkarpacia. Wstrzymanie ruchu pociągów jest wynikiem braku porozumienia PKP Przewozy Regionalne z Urzędem Marszałkowskim w sprawie umowy dotyczącej finansowania tych przewozów.

    Jak poinformowali przedstawiciele PKP Przewozy Regionalne, wstrzymanie ruchu pociągów na Podkarpaciu potrwa do odwołania. Rzecznik spółki PKP Przewozy Regionalne Łukasz Kurpiewski podkreślił w rozmowie z PAP, że w chwili podpisania porozumienia ruch pociągów w ciągu dwóch godzin zostanie wznowiony.

    O wyegzekwowanie od spółki PKP Przewozy Regionalne natychmiastowej zmiany decyzji o wstrzymaniu kursowania pociągów regionalnych na Podkarpaciu zwróciła się w piątek do ministra infrastruktury podkarpacka "Solidarność".

    W piśmie przesłanym do ministra oraz władz województwa i mediów, przewodniczący podkarpackiej "S" Wojciech Buczak uznał, że "podjęcie przez zarząd spółki PKP Przewozy Regionalne bez uprzedzenia drastycznej decyzji o wstrzymaniu kursów pociągów -  dotkliwej dla tysięcy pasażerów korzystających codziennie z usług PKP - świadczy o złej woli lub braku kompetencji osób odpowiedzialnych za organizowanie i świadczenie usług komunikacji publicznej".

    Wedlug resortu infrastruktury, zawarcie umowy na wykonywanie przewozów leży w gestii przewoźnika PKP Przewozy Regionalne oraz samorządów województw, które mają obowiązek organizowania przewozów w regionach.

    "Samorządy wojewódzkie mają wystarczające środki finansowe na dofinansowanie przewozów w zakresie umożliwiającym pokrycie strat. Istnieją przykłady województw (mazowieckie, opolskie, lubuskie i śląskie), w których zawarto umowy na wykonywanie przewozów i współpraca pomiędzy przewoźnikiem PKP Przewozy Regionalne asamorządami układa się bardzo dobrze" - ocenia resort infrastruktury.

    "Resort podjął kroki zmierzające do nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, która będzie obejmowała m.in. obowiązek zawarcia umowy w ciągu miesiąca od dnia wyboru przewoźnika, obowiązek dochodzenia odszkodowania w przypadku gdyby taka umowa nie była zawarta w terminie z winy zamawiającego oraz obowiązekzawierania umów ramowych na okres nie krótszy niż 3 lata. Proponowane zmiany będą przedmiotem konsultacji w ramach komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego" - odpowiedziało ministerstwo w odpowiedzi na pytania PAP.

    "Ministerstwo Infrastruktury wyraża nadzieję, że negocjacje pomiędzy PKP Przewozy Regionalne a samorządem województwa podkarpackiego zakończą się pomyślnie. Aktualne informacje na temat ich przebiegu wskazują na istotny postęp" - ocenia resort.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MI: Przewozy regionalne to sprawa przewoźnika i samorządu