Miasto da premię za zieleń

Karolina Rybczyńska
26-07-2015, 22:00

Właściciele wrocławskich mieszkań, którzy udostępnią ogrody na dachach lub ścianach, zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości

Uchwała o „Zwolnieniach od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia” przeszła pierwsze czytanie na sesji rady miejskiej 9 lipca. Zakłada ulgi w podatkach od nieruchomości dla osób, które utworzą na swoich budynkach ogólnodostępne ogrody na dachach lub ogrody wertykalne (na ścianach budynków).

Zobacz więcej

Wrocław chce zwolnić z podatku budynki pokryte zielenią Fotolia

Przy czym uchwała dotyczy zwykłych mieszkańców miasta, którzy ponoszą koszty związane z utworzeniem takich oaz zieleni, a nie przedsiębiorców i deweloperów. Ulga będzie przyznawana tylko na powierzchnie, które nie są przeznaczone pod działalność gospodarczą. Prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz już w czerwcu zapowiadał zmiany legislacyjnedotyczące ochrony środowiska. Uchwała o ogrodach to pierwsza z nich. Inne projekty zakładają utworzenie stacji monitorujących stan powietrza i hałas w mieście.

Przywracane naturze

Jak informuje Tomasz Straszkiewicz, zastępca dyrektora wydziału zarządzania należnościami we Wrocławiu, wsparcie udzielane na podstawie uchwały ma zintensyfikować powstawanie w mieście terenów zielonych i poprawić jego wizerunek jako miejsca, w którym promuje się ekologię i dbałość o środowisko. Zwolnienie z podatku otrzymają ci, którzy ponoszą koszty utworzenia zielonych dachów lub ogrodów wertykalnych.

— Miasto wychodzi z inicjatywą bonifikat podatkowych przysługujących w związku ze swoistą „odnową” miejsc zurbanizowanych. Możliwość uzyskania zwolnienia od podatku od nieruchomości powinna zgodnie z założeniami stymulować powstawanie enklaw zieleni w miejscach, które już dawno zostały odebrane naturze — mówi Tomasz Straszkiewicz.

Wysokość ulgi za zielone dachy będzie zależała od liczby kondygnacji budynku i od tego, jaką część dachu zajmuje zielona przestrzeń. — Ogród na dachu musi być wielowarstwowy, a część wegetatywna nie może być mniejsza niż 40 cm. Rośliny muszą być wieloletnie — informuje Małgorzata Krzeszowska z wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Wrocławia.

W budynkach, które mają do pięciu kondygnacji, do zwolnienia lokali mieszkalnych z podatku wystarczy, aby rośliny zajmowały co najmniej 80 proc. dachu. Gdy będzie to 50- -80 proc., zwolnienie będzie proporcjonalne. W budynkach, które mają więcej niż pięć kondygnacji, gdy rośliny zajmą co najmniej 80 proc. dachu, zwolnieniu z podatku od nieruchomości będzie podlegała połowa powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych.

Gdy będzie to 50-80 proc., to zwolnienie obejmie część odpowiadającą stosunkowi połowy powierzchni zielonej dachu do jego całej powierzchni. W przypadku ogrodów wertykalnych wysokość ulgi też zależy od ich powierzchni. Jeśli zajmują 15-30 mkw., to zwolnieniu podlega jedna piąta powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Gdy ogród ma 31-45 mkw. — to jedna czwarta, gdy jest to 45 mkw., ulga dotyczy połowy powierzchni użytkowej lokalu.

Niższe rachunki

Oprócz walorów dekoracyjnych i korzystnego wpływu na jakość powietrza ogrody na dachach mają jeszcze jedną zaletę. Pozwolą właścicielom zaoszczędzić także na rachunkach za ogrzewanie. Mogą bowiem zatrzymać nawet trzydzieści procent ciepła, a latem sprawić, że budynek wolniej się nagrzewa. Tomasz Straszkiewicz podkreśla też, że zielone dachy przedłużają żywotność membrany dachowej i odciążają kanalizację miejską. Zatrzymują bowiem znaczną część opadów, które potem wyparowują do atmosfery.

Uchwała ma być przyjęta na początku czwartego kwartału i obowiązywać do 31 grudnia 2021 r. Zwolnienia podatkowe dla zielonych dachów i ogrodów wertykalnych nie są pierwszymi we Wrocławiu. Wcześniej miasto wprowadziło już ulgi dla przedsiębiorców inwestujących w budynki sportowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Rybczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Miasto da premię za zieleń