Największy na świecie producent oprogramowania komputerowego chce wybudować centrum informatyczne, w którym znajdzie się 10 tys. serwerów. Powstanie ono w rejonie Irkucka na Syberii. Powodem takiej lokalizacji jest, według przedstawicieli amerykańskiego koncernu, zabezpieczenie dostaw energii.
— Centrum będzie potrzebować 50 MW energii. Jesteśmy w stanie tyle dostarczać bez zakłóceń — podkreśla Andriej Gubow, burmistrz Irkucka.
Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować ta inwestycja. Na podobne centrum na 100 tys. serwerów wybudowane w Irlandii Microsoft wydał 500 mln USD.
Konkurenci Microsoftu nie oceniają projektu zbyt optymistycznie. Uważają, że jest on mało opłacalny.