Microsoft odmieni Skype’a

KL
opublikowano: 11-05-2011, 00:00

Gigant z Redmond przeprowadzi największe przejęcie w historii. Za 8,5 mld USD kupi kultowy komunikator.

Gigant z Redmond przeprowadzi największe przejęcie w historii. Za 8,5 mld USD kupi kultowy komunikator.

660 mln kont ma największy na świecie komunikator internetowy Skype. I tylu potencjalnych klientów kupi sobie Microsoft za 8,5 mld USD (23,3 mld zł). Firmy potwierdziły, że podpisały przedwstępną umowę. Skype zostanie oddziałem Microsoftu. To największa w historii akwizycja Microsoftu.

— Widać, że Microsoft zaczął bardzo poważnie doceniać sektor telekomunikacyjny. To drugi strategiczny ruch w ostatnich miesiącach. W lutym podpisał z Nokią porozumienie o współpracy, dzięki któremu jego oprogramowanie będzie instalowane w telefonach —przypomina Paweł Olszynka, analityk firmy badawczej PMR.

Zaskoczeniem jest cena.

— W 2009 r. eBay sprzedał dwie trzecie udziałów za 1,9 mld USD. Całą firmę wyceniono wtedy na 2,75 mld USD, o około 350 mln USD mniej niż w 2005 r., gdy eBay ją przejmował. Obecna cena jest wielokrotnie wyższa. eBay zostawiając sobie w 2009 r. jedną trzecią udziałów uzyska teraz kwotę większą niż przed dwoma laty. Z drugiej strony może żałować, że zbyt łatwo pozbył się większościowych udziałów, patrząc na obecną wartość transakcji — komentuje analityk.

Jego zdaniem, należy spodziewać się zmian w modelu biznesowym Skype’a.

— Obecnie większość usług komunikatora jest za darmo (w 2010 r. jedynie 6 proc. użytkowników wnosiło jakiekolwiek opłaty). Microsoft wydając taką kwotę na pewno będzie chciał zwiększyć zyskowność firmy i zintegrować Skype’a z ofertą produktów dla biznesu oraz umocnić jego pozycję jako komunikatora wykorzystywanego w komórkach — uważa Paweł Olszynka.

Zagraniczni analitycy wskazują, że Microsoft może zintegrować Skype’a m.in. z Xbox Live czy wprowadzić go do urządzeń mobilnych (tu może pomóc umowa z Nokią). Warto pamiętać, że Microsoft ma udziały w największym na świecie portalu społecznościowym Facebook. Nowa wersja Windowsa ma być z nim zintegrowana. Jeśli dojdzie jeszcze Skype, Microsoft może stać się prawdziwą potęgą w komunikacji internetowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy