Miedź drożeje

PAP
06-10-2011, 09:05

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych makro z USA. Zwyżce cen sprzyjają też działania, które mają zahamować kryzys zadłużenia w Europie - podają maklerzy.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 6.950,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,9 proc.

W firmach w USA przybyło we wrześniu 91 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę.

Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce we wrześniu przybyło 75 tys. miejsc pracy.

W sierpniu przybyło 89 tys. miejsc pracy - wynika z danych ADP po korekcie.

ADP przeprowadziła badanie wśród 364.000 firm zatrudniających ponad 22 mln pracowników.

Niemcy nie wykluczają tymczasem zmiany traktatu UE, by wzmocnić euro - oświadczyła w środę kanclerz Angela Merkel. Pytana o możliwość redukcji długu Grecji, nie odparła jak dotychczas kategorycznie "nie". Za uzasadnioną uznała rekapitalizację banków, jeśli to konieczne.

Merkel powiedziała w Brukseli, że po raporcie tzw. trojki, czyli ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy ocenią, czy dług Grecji jest spłacalny, Niemcy zrobią to, co konieczne.

"Trojka pracuje nad tym, czy grecki dług jest zrównoważony (spłacalny). Czekamy na ich raport; musimy ocenić aktualne dane i wtedy zrobimy to, co jest konieczne" - oświadczyła Merkel na konferencji prasowej, pytana o możliwość redukcji greckiego długu. Dotychczas Merkel na takie pytania odpowiadała kategorycznie.

"Grecja musi pozostać częścią strefy euro i musimy jej dać szansę stanięcia na własnych nogach" - dodała Merkel.

"Obawy o spowolnienie w gospodarce USA i kryzys zadłużenia w Europie wydają się słabnąć" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co.

"Widać pewne zakupy przy obecnych poziomach cen" - dodaje.

W środą miedź w Londynie zdrożała o 0,3 proc. po spadku ceny w ciągu poprzednich 5 dni o 10,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Miedź drożeje