Czytasz dzięki

Miedź najdroższa od 5 miesięcy

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 01-07-2020, 10:05

Notowania miedzi w tym tygodniu kontynuują zwyżkę, która na tym rynku obserwowana jest już od drugiej połowy marca, czyli od ponad trzech miesięcy. Obecnie cena miedzi w Stanach Zjednoczonych sięga już okolic 2,74-2,75 USD za funt, co jest najwyższym poziomem od pięciu miesięcy.

Zwyżkom cen miedzi sprzyja przede wszystkim optymizm związany z utrzymującym się zadowalającym popytem na ten metal na świecie, głównie ze strony Chin. Zapasy miedzi w tym tygodniu spadły do najniższych poziomów od około trzech miesięcy.

Inwestorzy liczą na to, że solidny popyt na miedź w Państwie Środka będzie się utrzymywał, zwłaszcza że ostatnie dane makro z tego kraju sprzyjają pozytywnym nastrojom. Odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin za czerwiec okazał się lepszy od oczekiwań. Ponadto, dzisiaj oczekiwana jest obniżka stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin, co stanowiłoby dodatkowy czynnik stymulujący tamtejszą gospodarkę. 

Oczywiście kluczowym czynnikiem ryzyka pozostaje druga fala pandemii. Niemniej, na razie wzrost liczby zakażeń w Chinach nie wpłynął istotnie na tamtejszy popyt na surowce przemysłowe, a to budzi nadzieje na to, że najgorsze na rynku miedzi może być już za nami. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane