Miedź, sól i telefony

Anna Borys
06-12-2006, 00:00

Inwestycje w złoża — tak. Ale nie tylko w kraju i nie tylko w miedź — taką drogą chce podążać KGHM.

„Efektywne przetwarzanie zasobów naturalnych drogą do wzrostu wartości firmy” — taka oto misja od wczoraj przyświeca Polskiej Miedzi. Co się za tym kryje? Zarys strategii na lata 2007-2016 — przynajmniej na początku — nie zaskakuje. Działania producenta miedzi skupią się na utrzymaniu obecnego poziomu produkcji. W tym celu zacznie eksploatować złoże Głogów Głęboki Przemysłowy. Polska Miedź zakłada, że w 2013 r. osiągnie ono pełną zdolność produkcyjną. Inwestycja będzie kosztować 1,8 mld zł. Spółka zastanowi się też nad możliwością eksploatacji złoża Radwanice-Gaworzyce. Pewną niespodzianką jest możliwość wyjścia za granicę. Zarząd dotąd wyraźnie sygnalizował, że chce się skupić na polskim rynku. Teraz spółka nie wyklucza zakupu „aktywów górniczych” w sojuszu z liderami lokalnych rynków.

Na razie w grupie

Ważną rolę w nowej strategii odegrają także Polkomtel i Dialog, telekomunikacyjne spółki zależne miedziowego giganta. Wygląda na to, że giełdowa firma nie zamierza się ich pozbyć, choć nie wyklucza takiej możliwości. Najpierw jednak ma zostać wzmocniona pozycja Dialogu — zarówno organicznie jak i przez przejęcia rentownych konkurentów. Spółka-matka ma też apetyt na większe dywidendy od telekomów. To pewnie rola dla Polkomtela. Co ciekawe, KGHM zaznacza w strategii, że chce zwiększyć płynność obu spółek. To może sygnalizować możliwość ich debiutu giełdowego.

Podchody pod sól

Kolejnym pomysłem na dywersyfikację działalności jest produkcja soli kamiennej. KGHM chce pozyskiwać ten surowiec, który obecnie występuje jako odpad po wydobyciu miedzi. Cel jest ambitny — spółka stawia sobie za zadanie zdobycie pozycji lidera na naszym rynku.

„Realizacja strategii pozwoli na obniżenie kosztów produkcji miedzi i przygotowanie firmy na ewentualny spadek jej cen poprzez dywersyfikację i rozwój sprzedaży innych surowców oraz zwiększenie roli teleaktywów w generowaniu środków finansowych” — sumuje KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Miedź, sól i telefony