Miedź tanieje przez Chiny

PAP
opublikowano: 05-03-2012, 08:47

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo sprzedaż aut w Chinach spowalnia - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.555,00 USD za tonę, po spadku o 0,3 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec bez zmian po 3,9125 USD.

W Szanghaju na giełdzie metali tona miedzi w dostawach na maj staniała o 0,6 proc. i była wyceniana po 60.970 juanów (9.671 USD).

Sprzedaż samochodów w Chinach, które są największym na świecie rynkiem motoryzacyjnym, może być na początku tego roku najniższa od 7 lat, bo spowalnia gospodarka, a ceny benzyny są na rekordowo wysokim poziomie. To powstrzymuje konsumentów przed zakupem nowych aut.

"Spowolnienie sprzedaży aut i rosnące zapasy miedzi powodują, że rośnie presja na rynku tego metalu" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

Zapasy miedzi monitorowane przez giełdę w Szanghaju wzrosły w ub. tygodniu o 2,5 proc. do 221.487 ton, najwyższego poziomu od stycznia 2003 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane