Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożyczy Białorusi 2,5 mld dolarów

IAR
opublikowano: 03-01-2009, 09:15

Według lokalnych mediów - Mińsk na spłatę kredytu otrzyma ponad rok. Kilka tygodni wcześniej Białoruś otrzymała 2 miliardy dolarów pożyczki z Moskwy.

Gospodarka i system bankowy tego kraju przeżywają kryzys. Wraz z nowym rokiem, z dnia na dzień, wartość białoruskiego rubla w stosunku do dolara i euro spadła aż o 20 procent.

Niezależni eksperci wróżą wzrost cen i spadek realnej wartości wynagrodzeń. Wiele firm balansuje na granicy krachu. Mińsk od kilku miesięcy zabiegał o międzynarodowe wsparcie finansowe.

Pierwszą pożyczkę białoruskie władze uzyskały z Moskwy. Na kolejną czekano ponad 2 miesiące. Międzynarodowy Fundusz Walutowy po szczegółowych analizach i uzgodnieniach powiedział tak, ale decyzję musi jeszcze potwierdzić rada dyrektorów. Dopiero wtedy do Mińska trafi pierwsze 800 milionów dolarów z przyznanych 2 i pół miliarda.

Wciąż nie wiadomo czy Białoruś może liczyć na finansową pomoc Waszyngtonu. Mińsk zwrócił się do Białego Domu z prośbą o pożyczkę w wysokości 5 miliardów dolarów. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane