Miejsca pracy pełne nowinek IT

opublikowano: 09-01-2018, 22:00

Biznes i technologie: Nasze biura i hale produkcyjne zaczynają wyglądać tak, jakby były żywcem wyjęte z filmów o przyszłości

Amerykański pisarz James A. Michener ma rację: mistrz życia nie widzi dużej różnicy między pracą a rozrywką, trudem a przyjemnością, umysłem a ciałem. Ledwie je rozróżnia. Oddzielanie obowiązków od zabawy i pasji zostawia innym. Czy zakasuje rękawy, czy raczy się porannym espresso, zawsze jest wierny sobie, swoich celom, własnemu wyobrażeniu o doskonałości.

Wdrożenia IT w miejscu pracy to nie luksus, ale element przewagi konkurencyjnej – mówi Sergiusz Prokurat, prezes think-tanku SCCD i autor książki „Praca 2.0”.
Zobacz więcej

WARTOŚĆ DODANA:

Wdrożenia IT w miejscu pracy to nie luksus, ale element przewagi konkurencyjnej – mówi Sergiusz Prokurat, prezes think-tanku SCCD i autor książki „Praca 2.0”. Marek Wiśniewski

Tej filozofii próbują sprostać ci, którzy wprowadzają w swoich firmach koncepcję inteligentnego miejsca pracy (IMP). Raz jest nim naszpikowane elektroniką biuro, innym razem — stanowisko operatorskie przy taśmie produkcyjnej, jeszcze innym — służbowy samochód lub stolik w modnej wśród ludzi biznesu restauracji.

— Rewolucja technologiczna odnosi się nie tylko do miejsca wykonywania zadań, ale także sposobu ich realizacji, komfortu, relacji w zespole, przepływu informacji — podkreśla dr Sergiusz Prokurat, prezes think tanku SCCD i autor książki „Praca 2.0”.

Cyfrowe IQ

Konrad Rochalski, prezes spółki ArchiDoc z Grupy OEX, nie wyobraża sobie inteligentnego miejsca pracy bez EOD, czyli elektronicznego obiegu dokumentów, zwanego też z angielska workflow (przepływ pracy). Chodzi z grubsza o transfer cyfrowych informacji i usprawnienie komunikacji, zarówno w firmie, jak i z konsumentami oraz partnerami biznesowymi.

— Zmiana dokumentów papierowych w elektroniczne i automatyzacja ich obiegu podnoszą efektywność przedsiębiorstwa. Tak rozumiana cyfryzacja wpływa dobroczynnie nie tylko na działania administracyjne, ale także na pozostałe procesy w firmie, od akceptacji wniosków urlopowych przez szefa po zarządzanie produkcją i sprzedażą — tłumaczy Konrad Rochalski.

Z workflow korzysta 62 proc. średnich i dużych firm w Polsce. Rozwiązania te wdraża się głównie w kancelariach oraz działach finansowych i personalnych. Ostatnio doceniają je również zespoły odpowiedzialne za obsługę klienta i IT — wynika z niedawnego badania ArchiDoc i Instytutu Outsourcingu.

A według firmy Webcon, EOD — zależnie od rodzaju obiegu — przynosi od 60 do 85 proc. oszczędności czasu, co wiąże się z odczuwalnymi korzyściami finansowymi, organizacyjnymi i kadrowymi. Pogłoski o śmierci papieru i druku są jednak przesadzone, co nie musi oznaczać, że polskie biura tkwią w technologicznym średniowieczu. Potwierdzają to badania zrealizowane przez Brother Polska wśród przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw — produkują one mnóstwo tradycyjnych dokumentów, ale nie dlatego, że lekceważą digitalizację, lecz z powodu regulacji prawnych. 90 proc. ankietowanych podmiotów używa sprzętu laserowego, który jest wydajniejszy, szybszy i tańszy w eksploatacji niż tzw. atramentówki. Głównym kryterium przy zakupie urządzeń są zaś ceny materiałów eksploatacyjnych (64 proc.). Świadczy to o tym, że sektor MŚP chce iść z duchem czasu, stawiając na rozwiązania tyleż ekonomiczne, co efektywne.

— Nawet w mniejszych firmach optymalizacja kosztów druku nie jest już pustym hasłem. Szkoda tylko, że rzadko stosują one techniczne rozwiązania, które przynoszą oszczędności. Wytłumaczeniem może być brak dostatecznej wiedzy o rynkowej ofercie dotyczącej materiałów eksploatacyjnych, serwisu sprzętu i outsourcingu — mówi Piotr Baca, dyrektor regionalny Brother Polska.

W filozofię inteligentnego miejsca pracy doskonale wpisuje się system parkingowy stworzony przez Cybercom z wykorzystaniem technologii Intela, m.in. z dziedziny geolokalizacji i internetu rzeczy (komunikowanie się urządzeń). Jego sercem jest sieć bezprzewodowa, do której dołączone są kontrolery i sensory. Oprogramowanie służy do zarządzania miejscami postojowymi w czasie rzeczywistym. Zdaje egzamin w nowoczesnych biurowcach i zatłoczonych centrach biznesowych.

— Rozwiązanie Cybercom Smart Parking doskonale sprawdza się na co dzień, o czym mają okazję przekonać się pracownicy i goście naszej siedziby w Warszawie. Nie tylko udostępniliśmy swoje technologie, ale też korzystamy z tego systemu — zachwala Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak działa platforma? Typowy parking obok lub pod biurowcem składa się z ponumerowanych miejsc postojowych i prowadzących do nich dróg. Kierowca musi wybrać jedną z nich, następnie jedzie powoli i szuka wolnego miejsca. Niekiedy trwa to długo. Tymczasem system Cybercom Smart Parking namierza auto i wskazuje, gdzie zaparkować.

— Gdy jadę rano do pracy, mój telefon wysyła informację o liczbie niezajętych miejsc. Gdy jestem pół kilometra od biura, dostaję wiadomość, czy są one jeszcze wolne. Jeśli tak, podjeżdżam do głównej bramy. Samochód jest automatycznie identyfikowany na podstawie tablic rejestracyjnych. Otrzymuję komunikat o numerze miejsca postojowego z jego opisem. Wiem, w którą alejkę skręcić — opisuje Rafał Rudnicki, dyrektor sprzedaży w Cybercom Poland.

Co dla małych?

Do internetu rzeczy coraz bardziej przekonują się właściciele i administratorzy nieruchomości komercyjnych. Krzysztof Jonak z dumą opowiada o systemie Yanzi szwedzkiej firmy IT, w którym zastosowano m.in. procesory Intel Xeon. Oprogramowanie gromadzi i analizuje dane o takich czynnikach, jak oświetlenie, jakość powietrza w pomieszczeniach, wykorzystanie przestrzeni i poziom hałasu w biurze.

— Czujniki ruchu stwierdzają, że zarezerwowano salę konferencyjną, ale nikt się nie zjawił, co pozwala na cofnięcie rezerwacji. Sensory w firmowym bufecie określają, ile wykorzystano talerzy, a co za tym idzie — ile osób zjadło obiad. Pozwoli to kucharzom lepiej planować swoją pracę i zakupy artykułów, z których robią posiłki. Takie innowacje są szczególnie pożądane w firmach, których pracownicy dużo podróżują, więc raz jest ich w biurze mniej, a raz więcej — mówi Krzysztof Jonak.

Zaawansowane rozwiązania IT łatwo sobie wyobrazić w korporacjach. Czy zawitają też do mniejszych firm? Producenci uwzględniają różne potrzeby i możliwości budżetowe przedsiębiorstw. Dlatego np. system Yanzi oferują w wielu wariantach — jest wśród nich Yanzi Things, prosty zestaw opracowany przy wsparciu laboratorium IoT firmy Intel, służący głównie do monitoringu ruchu, urządzeń i zużycia energii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu