Miejsce pod duży atom (prawie) wybrane

Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa – podała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

„Lubiatowo-Kopalino” - to nazwa lokalizacji, w której może powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Była jednym z dwóch miejsc, obok Żarnowca, analizowanych przez Polskę pod tym kątem. Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza jeszcze finalnej decyzji. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ, dawna PGE EJ1) będzie się teraz ubiegać o uzyskanie decyzji administracyjnych.

Raport w nowym roku

Prace merytoryczne nad raportem środowiskowym dla tej lokalizacji zostały zakończone, ale – jak podkreśla PEJ – przepisy się mocno zmieniły. Prace nad raportem ruszyły w 2015 r., w tym czasie pojawiły się nowe regulacje europejskie.

„Dlatego też raport zostanie ukończony i złożony Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w pierwszym kwartale przyszłego roku, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów” – czytamy w komunikacie.

PEJ przypomina też ostatnie badania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wskazujące na rekordowo wysokie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce, na poziomie 74 proc. Poparcie w samych gminach lokalizacyjnych jest nieco niższe - ośrodek badawczy PBS wskazuje na 63 proc.

Wybór się zbliża

PEJ to spółka państwowa, podlegająca bezpośrednio pod kancelarię premiera. Ma pełnić rolę inwestora w polskim programie jądrowym, w ramach którego Polska chce zbudować bloki o mocy od 6 do 9 GW.

Atom za węgiel.
Atom za węgiel.
Polska nie ma żadnej elektrowni atomowej, ale chce zbudować, by móc zastąpić nią węgiel.
Fot. Bru-nO/Pixabay

Nadchodzący rok ma przynieść wybór przez polski rząd partnera finansowo-technologicznego dla tej inwestycji. Chętni są Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy – wszyscy pracują nad ostateczną ofertą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane