Miejska ekospalarnia na terenie Azotów

opublikowano: 13-04-2015, 00:00

Planowana w Tarnowie ekospalarnia mogłaby powstać na terenie należącym do spółki.

Według opracowanego na zlecenie Grupy Azoty studium wykonalności dla projektu dotyczącego gospodarki odpadami i energetyki planowana w Tarnowie ekospalarnia mogłaby powstać na terenie należącym do spółki. Mogłoby to być korzystne dla miasta i okolicznych gmin. Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Grupy Azoty, tłumaczy, że studium zakłada różne warianty inwestycji, a zatem i korzyści dla samorządów.

Jednym z nich jest integracja instalacji spółki z instalacją ekospalarni, co pozwoliłoby ograniczyć koszty eksploatacji i późniejszych modernizacji. Jak informuje PAP, budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych należy do najważniejszych i najdroższych inwestycji przygotowywanych przez Tarnów do współfinansowania z pieniędzy unijnych w ramach nowej perspektywy budżetowej 2014-20.

Obiekt będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność ma wynosić 220 tys. ton rocznie. Przy okazji wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej. Budowę spalarni planuje się również przy ul. Cmentarnej niedaleko obecnego wysypiska śmieci.

Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie w wyniku skargi złożonej przez prezesa fundacji ekologicznej Wspólna Europa Eugeniusza Urbańskiego uchylił decyzję miasta, stwierdzającą, że zakład nie będzie zagrażał środowisku. Dokumentację poprawiono, fundacja kolejny raz zaskarżyła decyzję środowiskową, ale tym razem WSA 2 kwietnia 2015 r. skargę oddalił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Miejska ekospalarnia na terenie Azotów