Czytasz dzięki

Miękka robotyka czuje rytm serca

Natalia Grzebisz, bankier.pl
opublikowano: 17-06-2018, 22:00

W leczeniu serca stale poszukuje się rozwiązań obarczonych jak najmniejszym ryzykiem powikłań.

Jednym z nich może być wdrożenie silikonowych rękawów, które będą inicjowały skurcze tego narządu pod wpływem ciśnienia powietrza. Miękka robotyka gwarantuje większy zakres ruchów i bardziej zbliżoną do żywych tkanek aktywność. Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo zastosowania tej metody w przypadku chorób serca. Rozwiązaniem dla niewydolności tego organu może okazać się zatem wzmacniający go rękaw, wytworzony z silikonu.

Wspomaganie…

— Dotychczas stosowane urządzenia wspomagające pracę komór (VADs — ventricular assist devices) obarczone były ryzykiem częstego występowania zakrzepów i np. ponownego zawału, wynikającym z bezpośredniego kontaktu z krwią chorego — wyjaśniała podczas Impact ’18 Ellen Roche, współtwórca urządzenia.

Wraz z zespołem kardiochirurgów z Uniwersytetu w Harvardzie i Boston Children’s Hospital, Ellen Roche zaprojektowała urządzenie do kompresji serca, które może zwiększyć pojemność minutową serca w przypadku jego niesprawnego modelu (badania przeprowadzono dotąd tylko na zwierzętach). Do opracowania bioinspirowanego symulatora kardiologicznego wykorzystano miękkie techniki robotyczne. Przepływ krwi u zwierząt wznawiano przy użyciu silikonowego rękawa nakładanego na serce. Poprzez pompowane pod ciśnieniem powietrze (w przeciwieństwie do VADs nie występuje tutaj kontakt z krwią pacjenta) rękaw inicjuje skręcanie i kurczenie włókien mięśniowych serca, regulując częstotliwość jego skurczy, bez ryzyka pojawienia się zakrzepów. Zwiększa to funkcje układu krążenia osłabionego niewydolnością serca.

— W naszych badaniach wykorzystaliśmy sześć modeli zwierzęcych. Mierzyliśmy frakcję wyrzutową, a następnie dopasowywaliśmy funkcjonowanie urządzenia. Zaletą tej metody jest możliwość zmiany konstrukcji i dopasowania do postępów leczenia — dodaje Ellen Roche.

Minusem jest natomiast podrażnienie zewnętrznych tkanek serca i wielkość aparatury (ze względu na zewnętrzną pompę powietrza), która ogranicza mobilność. Ale to powinno się z czasem zmienić, przekonuje Ellen Roche.

— Badania te są bardzo istotne, ponieważ coraz więcej osób przeżywa zawał serca, a kończy z niewydolnością serca. Miękkie, zrobotyzowane urządzenia idealnie nadają się do interakcji z miękką tkanką i zapewniają pomoc, która uczestniczy w rozszerzeniu funkcji tkanki, a nawet potencjalnie mogą ją wyleczyć — mówi Ellen Roche.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

…i podawanie leków

Drugim pomysłem jest urządzenie o nazwie Therepi, które ma pomóc zatrzymać negatywne zmiany pozawałowe w sercu. Urządzenie zawiera zbiornik łączący się bezpośrednio z uszkodzoną tkanką serca. Linia zapasowa spaja go z portem na skórze pacjenta lub pod nią, gdzie lek może być podany przez pacjenta lub pracownika służby zdrowia.

— Jeśli pacjent ma już pewien stopień niewydolności serca, możemy użyć tego urządzenia do złagodzenia progresji — wyjaśnia Ellen Roche.

Obecne systemy dostarczania terapii zapobiegających niewydolności serca są nieskuteczne i inwazyjne. W jednej z nich leki dostarczane są układowo, a nie bezpośrednio na miejsce uszkodzenia. Są one toksyczne i często tylko niewielka ilość dociera do uszkodzonej tkanki serca. Therepi zapewnia możliwość dopasowania indywidualnej dawki, w prawidłowej proporcji i najlepszej absorpcji w konkretnych tkankach. Zbiornik urządzenia (zbudowany z polimeru na bazie żelatyny) może zostać wszczepiony na serce w jednym zabiegu chirurgicznym i zapewnia dostosowanie do rozkurczu i skurczu. Płaskie dno tego urządzenia składa się z półprzepuszczalnej membrany, którą można regulować w celu umożliwienia przejścia większej ilości leków lub większych materiałów bezpośrednio do tkanki. W modelu stosowanym u szczurów wykazano, że skutecznie poprawia ono czynność serca po jego ataku. Optymalizując projekt i dostosowując materiały użyte do budowy zbiornika, można stosować urządzenie w szerokim zakresie chorób i problemów zdrowotnych.

— To świetny przykład na to, w jaki sposób badania intersekcyjne, dotyczące zarówno urządzeń, jak i terapii biologicznych, mogą pomóc nam znaleźć nowe sposoby leczenia chorób — podsumowuje Ellen Roche.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Natalia Grzebisz, bankier.pl

Polecane