Miesiąc rekordów na NewConnect

Grupa Trinity
04-08-2011, 13:38

W lipcu NC Index spadł o 5,6 proc. To najwięcej w tym roku. Zamknięcie aż 13 z 21 sesji wypadło pod kreską - wynika z raportu Grupy Trinity.

Miniony miesiąc był też najlepszy w historii pod względem liczby debiutów.

Do ASO walory wprowadziło aż 19 podmiotów. Debiutanci pozyskali środki o wartości prawie 79,73 mln zł. Łączna kapitalizacja rynku w ujęciu miesięcznym urosła o 272 mln zł, co przełożyło się na 3,77-proc. wzrost.


W lipcu inwestorzy, którzy obejmowali akcje nowych emisji, a następnie sprzedawali walory po kursie zamknięcia z pierwszego dnia notowań, mogli liczyć na średni zarobek rzędu 8,24% – o 10 pkt. proc. mniej niż w czerwcu (mediana wyniosła 4,53%).

O wiele lepszą strategią mogłoby się wydawać trzymanie akcji po debiucie aż do końca lipca. W takim przypadku średnia stopa zwrotu kształtowała się na poziomie 20,77%.

Jednak jest to wartość zawyżona, osiągnięta głównie przez fenomenalną stopę zwrotu walorów przedsiębiorstwa Call Center Tools. W związku z tym lepszą miarą jest mediana. W lipcu wyniosła ona -5,5%, w stosunku do 9,32% w czerwcu. Ostatecznie, statystycznie lepszą strategią okazałoby się sprzedawanie papierów na debiucie po kursie zamknięcia.


Najlepszą inwestycją przy strategii objęcia walorów nowej emisji i trzymaniu ich do końca miesiąca był zakup papierów spółki Call Center Tools. Do 29 lipca inwestorzy mogli odnotować ponad 500-proc. stopę zwrotu. Drugi najlepszy wynik przy tej strategii można było uzyskać na papierach przedsiębiorstwa Venture Capital Poland. Do końca zeszłego miesiąca kurs urósł o 61,82%.

W lipcu największy wzrost odnotowały akcje spółki Ruch Chorzów. W stosunku do poprzedniego miesiąca kurs urósł o 72%, głównie za sprawą trzech mocno wzrostowych sesji pod rząd (11, 12 oraz 13 lipca), dzięki którym walory zyskały łącznie 272%. Drugimi najbardziej zyskującymi papierami były akcje przedsiębiorstwa BroadGate. W trakcie ostatniego miesiąca akcjonariusze tej spółki mogli zarobić 48%. Pod koniec lipca emitent poinformował o aneksie do umowy ze spółką Fesenko sp. z o.o., na mocy którego zapłata za zarządzanie rafinerią miała nastąpić poprzez wypłatę wynagrodzenia w kwocie 8-krotności EBITDA Fesenko, podczas gdy pierwotnie ustalono zapłatę w akcjach emitenta. Odstąpienie od wypłacenia wynagrodzenia w papierach spółki BroadGate było korzystne dla akcjonariuszy, ponieważ uzgodniona wcześniej cena akcji, która miała posłużyć do obliczenia ilości akcji należnych tytułem rozliczenia, była znacznie niższa niż kurs papierów emitenta w ASO w ramach NewConnect. W związku z tym znacznie lepsza dla inwestorów była decyzja o wyemitowaniu nowych akcji i wypłacenie wynagrodzenia za zarządzanie ze środków pozyskanych z emisji.

Akcje spółki Intercapital Property Development ADSIC odnotowały w lipcu największy spadek wyceny. W stosunku do końca czerwca papiery straciły 65% wartości. Zniżka w trakcie ostatniego miesiąca była kontynuacją trendu spadkowego, zapoczątkowanego w maju, kiedy spółka opublikowała gorsze niż rok wcześniej wyniki kwartalne. Przedsiębiorstwo Eurosystem było drugim największym spadkowiczem. Kurs papierów spadł o 58,5%. W lipcu spółka nie podała istotnych, negatywnych informacji, które mogłyby tak znacząco wpłynąć na wycenę walorów. 29 lipca za 1 akcję tego przedsiębiorstwa inwestorzy płacili 1,14 zł (w stosunku do 2,75 zł ostatniego dnia czerwca).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grupa Trinity

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miesiąc rekordów na NewConnect