Mieszany finał sesji na Wall Street

ARŻ
opublikowano: 16-12-2020, 22:35

Dow Jones zamknął się w środę ze spadkiem o 0,15 proc. S&P zyskał 0,18 proc., a Nasdaq Composite 0,50 proc. Sesja upłynęła pod znakiem oczekiwania na decyzję FOMC ws. stóp procentowych.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Fot. Bloomberg

Inwestorzy liczyli także na szybszy finał negocjacji pomiędzy Demokratami z Izby Reprezentantów i Republikanami z Senatu ws. wprowadzenia nowych bodźców fiskalnych. Ustawodawcy spieszą się, aby sfinalizować pakiet na czas i przyjąć go do końca tygodnia. Oczekuje się, że łączna wartość nowych bodźców fiskalnych sięgnie prawie 900 mld USD.

Fed zobowiązał się z kolei do utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie i kontynuowania wspierania gospodarki poprzez zakup obligacji. Rentowność 10-letnich Treasuries wzrosła o jeden punkt bazowy do 0,92 proc.

Zyski na akcjach technologicznych spowodowały, że Nasdaq zanotował kolejny w tym roku rekord zamknięcia. Dzień był udany dla takich spółek jak Microsoft (+2,41 proc.), Amazon (+2,40 proc.), Twitter (+2,29 proc.), Adobe (+1,50 proc.), Netflix (+0,97 proc.) i Intel (+0,90 proc.) Na przeciwnym biegunie znalazł się Google (-0,27 proc.), który stracił w wyniku pozwu antymonopolowego złożonego przez Teksas i popartego przez dziewięć innych stanów.

Środowe dane pokazały, że sprzedaż detaliczna w USA spadła w listopadzie o 1,1 proc., ponieważ nowe infekcje i spadające dochody gospodarstw domowych przyniosły spowolnienie wydatków konsumenckich.

Na rynkowej niepewności zyskuje Bitcoin, który po raz pierwszy w historii przebił w środę pułap 20 tys. USD. Niewielki wzrost cen odnotowało złoto. Uncja była droższa o 0,2 proc. i kosztowała 1859,10 USD. Ropa naftowa drożała trzeci dzień z rzędu. Za baryłkę WTI trzeba było zapłacić 47,82 USD, o 0,4 proc. więcej niż we wtorek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane