Mieszkania budują nie tylko deweloperzy

Roman Nowicki
opublikowano: 20-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Ostatnio deweloperzy zaprotestowali przeciwko zbyt drogim ich zdaniem mieszkaniom. W związku z tym nasuwa mi się kilka uwag. Przede wszystkim, wiele mieszkań buduje się na terenach kupionych znacznie wcześniej, za niskie ceny lub wspólnie ze spółdzielniami mieszkaniowymi na działkach, które od lat są ich własnością. Nieprawdą więc jest, że ceny finalne muszą być tak wysokie jak obecnie. Nikt nie zwraca również uwagi na marże, które narzuca wielu wykonawców.

Warto przy tym wiedzieć, że obecnie w Polsce deweloperzy budują około 30 proc. powstających w kraju mieszkań i to głównie w wielkich aglomeracjach. Polska za rogatkami wielkich miast buduje znacznie mniej niż kiedykolwiek, głównie ze względu na brak polityki mieszkaniowej i likwidację prawie wszystkich instrumentów wspierania popytu mieszkaniowego.

Nie deprecjonując problemów związanych z działalnością deweloperów, chciałbym zwrócić uwagę, że w innych krajach europejskich działają masowo organizacje nonprofit, które w odróżnieniu od deweloperów zajmują się wznoszeniem mieszkań „po kosztach własnych”. W polskim kryzysie mieszkaniowym jest więc miejsce dla wszystkich organizacji zajmujących się wznoszeniem mieszkań, ale należy dostrzegać interesy tego budownictwa w szerszym ujęciu.

Myślę, że w interesie budownictwa mieszkaniowego w całej Polsce dobrze by było nieco inaczej rozłożyć argumentację i akcenty, bo w przeciwnym przypadku powstaje nieodparte wrażenie, że tak naprawdę nie chodzi o problemy związane z dostępnością mieszkań, ale o problemy deweloperów i to głównie w Warszawie.

Roman Nowicki, przewodniczący Stałego Przedstawicielstwa Kongresu Budownictwa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Nowicki

Polecane