Mieszkania na wynajem dają zarobić

Weronika A. Kosmala
opublikowano: 05-03-2015, 00:00

Chociaż ceny zakupu i stawki najmu najwyższe są w stolicy, najbardziej opłaca się znaleźć lokatorów w Gdańsku.

Średnia oczekiwana rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest najwyższa od ponad dwóch lat. Dotyczy to jednak mieszkań w największych miastach, a nawet wśród nich obserwowane są spore różnice.

Jak wynika z najnowszego raportu Domiporta.pl i Home Broker, średnia transakcyjna cena mkw. mieszkania w mieście Neptuna wynosi 4984 zł, a za jego wynajem oczekiwać możemy miesięcznie powyżej 30 zł za mkw.

Rentowność netto podawana jest z uwzględnieniem podatku, kosztów działalności i przy założeniu, że lokatorzy zamieszkują lokal 10,5 miesiąca w roku. Dla Gdańska dochodowość wynosi 5,13 proc., dla Łodzi 4,99 proc., dla Wrocławia 4,96 proc., a dla Warszawy 4,83 proc. Dużo gorzej wypadają w tym zestawieniu Gdynia, Kraków i Poznań — opłacalność netto w tych miastach przekracza 3,5 proc., ale jest to wynik poniżej średniej.

Uwagę mieszkańców Trójmiasta zwróci pewnie informacja, że chociaż stawki zakupu mieszkania w Gdyni i Gdańsku są zbliżone, w Gdyni najemcy płacą o prawie jedną czwartą mniej. Nieznacznej obniżki czynszów można się spodziewać w związku z wejściem na rynek Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Na zakup lokali przeznaczone ma zostać 5 mld zł, a mieszkania wynajmowane będą na warunkach korzystniejszych niż rynkowe. Przyjmując założenie, że warunki się nie zmienią, autorzy raportu podają, że zakup mieszkania na wynajem w Gdańsku zwróci nam się po ponad 19 latach. Niecierpliwych uspokoi porównanie z Poznaniem — tam na zwrot poczekamy blisko 3 dekady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika A. Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mieszkania na wynajem dają zarobić