Czytasz dzięki

Mieszkania potaniały o dwa lata

IT
opublikowano: 27-05-2009, 00:00

Metr kwadratowy w Warszawie kosztuje poniżej 9 tys. zł. Po raz pierwszy od 27 miesięcy. W innych miastach też trwa przecena.

Metr kwadratowy w Warszawie kosztuje poniżej 9 tys. zł. Po raz pierwszy od 27 miesięcy. W innych miastach też trwa przecena.

W kwietniu 2009 r. ceny mieszkań oferowanych do sprzedaży w największych polskich miastach były zbliżone do poziomu z początku 2007 — wynika z najnowszej analizy serwisu Oferty. net. Faktyczne ceny transakcyjne są jeszcze niższe — kupujący płacą średnio kilka do kilkunastu procent mniej niż wynosiła oferta. Jeszcze niedawno na fali boomu mieszkania były niemal zawsze sprzedawane w cenach ofertowych. Teraz sytuacja jest skrajnie odmienna.

Dlatego deweloperzy za mieszkanie wystawione do sprzedaży wiosną tego roku dostają faktycznie tyle, ile w 2006 r. Najbardziej drastyczne spadki są w Warszawie. Tu po raz pierwszy od 27 miesięcy średnia cena ofertowa metra kwadratowego spadła poniżej 9 tys. zł i w kwietniu wyniosła tylko 8853 zł.

W Gdańsku średnia cena ofertowa (6465 zł za mkw.) jest obecnie równie niska, jak dokładnie dwa lata temu. Ciekawie jest też w Krakowie, gdzie poziom cen jest nawet niższy niż w 2006 i wynosi teraz 7270 zł za mkw. Poznań i Wrocław mają średnią cenową porównywalną z pierwszego kwartału 2007 r. (odpowiednio 5673 zł i 6634 zł za mkw.).

8853

zł/mkw. Taka była w kwietniu średnia cena ofertowa mieszkań w stolicy. Spadła do podobnego poziomu jak w styczniu 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IT

Polecane