Mieszkania tanieją - ale wolniej!

opublikowano: 05-08-2009, 14:16

Drugi kwartał 2009 roku przyniósł nieznaczne osłabienie tendencji spadkowej na rynku – wynika z raportu agencji nieruchomości Ober-Haus.

Pierwsza część analizowanego okresu przyniosła nawet tradycyjne wiosenne ożywienie, nie oznacza to jednak wzrostu cen. Należy mówić raczej o zmniejszeniu skali spadku do średnio 2 % w ciągu trzech miesięcy w omawianych miastach, czyli w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.

Średni spadek cen na poziomie 2% w II kwartale, w głównych miastach Polski jest symptomem pewnej stabilizacji. Trudno jednak przewidzieć, co wydarzy się po wakacjach – nie ma pewności, że nie pojawi się kolejna większa korekta na rynku, szczególnie na pierwotnym. Na rynku wtórnym obserwujemy coraz mniejsze zainteresowanie kupujących ze względu na niską skłonność właścicieli do obniżania cen.

Na rynku wynajmu mieszkań najbardziej poszukiwane są 2- lub 3-pokojowe w dobrej lokalizacji i cenie od 1800 do 2500 PLN w Warszawie i do 2000 PLN w Krakowie. W Warszawie dla najbardziej wymagających klientów wynajmowane są luksusowe apartamenty i wyjątkowe rezydencje często w cenie do 3000 EUR. Nieco niższe stawki osiągane są za podobne nieruchomości w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu, jednak należy pamiętać, że skala tego typu wynajmu jest mniejsza.

Liczba oddanych mieszkań była rekordowa w 2008 roku. Warszawa została niekwestionowanym liderem – oddano do użytkowania ponad 19 tys. mieszkań. W pozostałych omawianych miastach liczba oddanych mieszkań w większości nie przekroczyła 5 tys., jedynie Kraków wzbogacił się o 6621 nowych lokali. Rok bieżący prawdopodobnie osiągnie zbliżony lub nawet lepszy wynik, jednak globalna tendencja do wstrzymywania inwestycji spowoduje znaczny spadek podaży w 2010 roku. Może to w perspektywie 2-3 lat doprowadzić do ponownej sytuacji, w której popyt będzie dużo większy niż podaż.

W przypadku mieszkań z wyższej półki, które są już zrealizowane lub na ukończeniu, klienci oczekują znacznych obniżek i zazwyczaj uzyskują około 10% zniżki. Po okresie wyczekiwania jest coraz więcej klientów chętnych na zakup mieszkań, co jest związane z dużą skłonnością deweloperów do negocjacji i różnego rodzaju ustępstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Mieszkania tanieją - ale wolniej!