Mieszkania tanieją niemal wszędzie

opublikowano: 24-11-2022, 13:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W porównaniu do sytuacji z maja ceny spadły w 14 z 17 miast monitorowanych przez Expander i Rentier.io.

Średnio o 3,4 proc. od maja spadły ceny mieszkań w dużych polskich miastach, wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Expander i portalu Rentier.io. Zwyżkę zanotowano w Rzeszowie, Lublinie i Bydgoszczy, natomiast największa przecena dotyczyła Częstochowy, Sosnowca i Katowice (8-9 proc.).

“W październiku opublikowano 32 186 internetowych ogłoszeń (po usunięciu duplikatów) sprzedaży mieszkań zlokalizowanych w badanych przez nas 17 miastach. Liczba ofert jest więc stabilna, zbliżona do poziomu z ostatnich miesięcy czy sprzed roku. Nie widać oznak panicznej wyprzedaży. Ceny podawane w ogłoszeniach są jednak coraz niższe. Od szczytowego poziomu, który odnotowaliśmy w maju 2022 r. stawki systematycznie spadają. W większości przypadków spadki są jednak stosunkowo niewielkie” - głosi raport.

Zdaniem jego autorów głębsze spadki cen blokuje kilka mechanizmów. Po pierwsze, wiele mieszkań, obecnie oddawanych do użytkowania przez deweloperów, zostało już dawno sprzedanych.

“W okresie boomu na rynku, kupno mieszkania w budowie było skutecznym sposobem na uzyskanie niższej ceny. Wielu deweloperów nie jest więc jeszcze zmuszonych do wprowadzania dużych obniżek cen” - uważają analitycy.

Na rynku wtórnym kluczowe znacznie ma duży popyt na najmem oraz wakacje kredytowe.

“Bez ustawowych wakacji kredytowych wiele osób, które kupiły mieszkania w ostatnich latach, nie poradziłoby sobie ze spłatą dwukrotnie wyższych rat. Byliby zmuszeni do szybkiej sprzedaży mieszkania, nawet po bardzo obniżonej cenie. Dzięki wakacjom mogą nadal mieszkać w swoim nowym mieszkaniu, więc nie tworzą presji na spadki cen. Z kolei nabywcy inwestycyjni co prawda nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, ale mogą długo czekać na nabywcę, który zapłaci odpowiednią cenę” - tłumaczą eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane