Mieszkania w czerwcu podrożały

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Deweloperzy w czerwcu znów sprzedali mniej mieszkań, do sprzedaży wprowadzili natomiast znacznie więcej niż w maju. Ceny rosną prawie wszędzie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w których miastach spadła sprzedaż mieszkań i o ile
  • ile lokali trafiło do sprzedaży w największych miastach w czerwcu
  • jak kształtują się ceny na siedmiu głównych rynkach i w którą stronę zmierzają

Mieszkania w czerwcu podrożały

opublikowano: 05-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Deweloperzy w czerwcu znów sprzedali mniej mieszkań, do sprzedaży wprowadzili natomiast znacznie więcej niż w maju. Ceny rosną prawie wszędzie.

W siedmiu największych miastach uwzględnianych w badaniu Big Data RynekPierwotny.pl deweloperzy sprzedali łącznie 2,1 tys. mieszkań, czyli o 13 proc. mniej niż w maju, co jest kontynuacją trendu (majowy spadek względem kwietnia wynosił 35 proc.). Wyniki rozłożyły się jednak bardzo nierównomiernie – podkreślają eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Ogólny minus to skutek spadku sprzedaży w Warszawie (-17 proc.), Krakowie (-21 proc.), Gdańsku (-29 proc.) i Łodzi (-43 proc.). W tym samym miesiącu sprzedaż wzrosła we Wrocławiu (+5 proc.), Poznaniu (+29 proc.) i Katowicach (+158 proc.).

Czerwcowy zjazd rok do roku był ogromny - w porównaniu do czerwca 2021 r. sprzedaż skurczyła się aż o 40 proc. Zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl należy jednak uwzględnić, że przed rokiem rynek był rozgrzany do czerwoności z powodu rekordowo tanich kredytów i wysokiej inflacji. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z pierwszymi podwyżkami stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli w październiku ubiegłego roku.

2,1tys.

tyle mieszkań sprzedali łącznie deweloperzy w czerwcu w siedmiu największych miastach w Polsce.

W maju nastąpiło silne tąpniecie sprzedaży nowych mieszkań we wszystkich analizowanych miastach (choć powoli malała ona już od kilku miesięcy), odnotowano też najmniejszą od lutego 2015 r. liczbę udzielonych kredytów mieszkaniowych. Zdaniem ekspertów cezurą była rekomendacja KNF, obligująca banki do obliczania zdolności kredytowej z uwzględnieniem kosztu kredytu aż o 5 pkt proc. wyższego od rzeczywistego oprocentowania.

Mimo spadku popytu w czerwcu br. nowa podaż na rynku pierwotnym wzrosła ponaddwukrotnie w stosunku do maja – deweloperzy wprowadzili do sprzedaży aż 3,9 tys. mieszkań. Eksperci wyjaśniają, że kryje się za tym wchodząca w życie od lipca nowelizacja ustawy deweloperskiej obligująca firmy do odprowadzania składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Mieszkań wprowadzonych na rynek do tego czasu ten obowiązek nie dotyczy, więc przedsiębiorcy przyspieszyli.

Średnie ceny w ofercie (w zł / m kw.)

miastomaj 2022czerwiec 2022
Warszawa1348013607
Kraków1192311954
Wrocław1068310620
Gdańsk1135311406
Łódź89119066
Poznań96299874
Katowice96059683

Źródło: bigdata.rynekpierwotny.pl

W porównaniu z majem ceny mieszkań nie zmalały – jedynie we Wrocławiu nastąpiła korekta o 1 proc. Największe podwyżki (o 2-3 proc.) były w tym czasie w Łodzi i Poznaniu. Zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl w Łodzi był to efekt wyprzedania z oferty stosunkowo tanich jak na ten rynek mieszkań w cenie do 7 tys. zł za m kw. W Poznaniu natomiast podwyżka była prawdopodobnie efektem wprowadzenia na rynek puli droższych mieszkań ze średnią ok. 11,5 tys. zł za m kw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.