Mieszkanie na wynajem najlepiej kupić w stolicy

opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Według wyliczeń analityków rentowność najmu mieszkań spada, ale w stolicy wciąż warto inwestować w ten sposób.

Z raportu przygotowanego przez Home Broker i Domiporta.pl wynika, że rentowność najmu w siedmiu miastach (Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu) wyniosła w maju 3,97 proc. Dwa miesiące temu było to 4,03 proc., a rok temu — 3,99 proc. W pięciu spośród tych miast rentowność spadła. Nie zmieniła się we Wrocławiu i lekko wzrosła w Gdyni. Tylko w stolicy zysk z wynajmu mieszkań utrzymuje się na wysokim poziomie, średnio wynosi 4,77 proc. netto, mimo że cena zakupu lokalu w Warszawie jest zdecydowanie najwyższa.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Według ostatnich danych z Indeksu Cen Transakcyjnych za 1 mkw. mieszkania w stolicy trzeba przeciętnie zapłacić 6,9 tys. zł. Może się to jednak dość szybko zwrócić — średnio za wynajem 1 mkw. można otrzymać 43 zł, czyli o 35-40 proc. więcej niż w Krakowie i Wrocławiu, o 55 proc. więcej niż w Gdańsku i 75 proc. więcej niż w Gdyni. W kolejnych miesiącach czerpanie zysków z wynajmu mieszkań może się okazać trudniejsze, bo w niedługim czasie rozpocznie działalność Fundusz Mieszkań na Wynajem.

— W budżecie BGK przewidziano prawie 5 mld zł na inwestycje w mieszkania na wynajem. Można się spodziewać, że wymusi to obniżki cen, ale jednocześnie wzmocni zainteresowanie potencjalnych najemców — mówi Maciej Górka z Domiporta.pl.

Potwierdzają to m.in. ostatnie wyliczenia portali nieruchomościowych, świadczące o przebudzeniu rynku najmu. Na Domiporta.pl 23 proc. pytań w systemie dotyczy wynajmu. To skok zainteresowania o 1,5 proc. od zeszłego roku i o 3,3 proc. w porównaniu do wyników sprzed dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu