Mieszkanie to nie tylko cztery ściany

17-11-2010, 11:45

Kupujący mieszkania coraz bardziej cenią sobie możliwość korzystania z piwnicy i wydzielonego przedpokoju. Wielu nabywcom zależy na windzie w budynku oraz na miejscu postojowych. Z kolei ponad połowa kupujących nie rozważy zakupu mieszkania zlokalizowanego na parterze albo najwyższym piętrze - wynika z analiz Home broker.

Liczba pokoi, cena, powierzchnia i lokalizacja mieszkania to cztery fundamentalne wymagania stawiane przez nabywców. W obliczu dużej podaży lokali na rynku nabywcy zaczynają też zwracać uwagę na dodatkowe aspekty takie jak: możliwość korzystania piwnicy, miejsca postojowego, windy czy układ funkcjonalny mieszkania. Zbadaliśmy więc jak duża część kupujących zwraca uwagę na poszczególne z nich, co odpowie na pytanie jaka jest hierarchia tych elementów.

Najważniejsze są piwnica i przedpokój

Spośród badanych kategorii nabywcy największą wagę przykładają do możliwości korzystania z piwnicy lub komórki lokatorskiej. Wiązać to należy z faktem, że kupowane przez Polaków mieszkania są relatywnie niewielkie. Powoduje to, że kupującym zależy na posiadaniu dodatkowej powierzchni do przechowywania rzeczy, która dodatkowo jest tańsza niż powierzchnia mieszkania. Należy bowiem zauważyć, że na przykład w Hiszpanii, Belgii czy Irlandii trzyosobowa rodzina ma do dyspozycji nieruchomość mieszkalną o ponad 5 pokojach. Dla porównania w Polsce jest to o połowę mniej. Dlatego też mediana odpowiedzi doradców Home Broker wskazuje, że blisko 74% kupujących chciałoby mieć piwnicę lub komórkę lokatorską.

Jedynie o 1 pp. niżej uplasował się wydzielony funkcjonalnie przedpokój. Jest to pomieszczenie, które występuje praktycznie w każdym lokalu z cegły lub wielkiej płyty. Jedynie w najnowszych projektach zanika klasyczna metoda wyodrębniania niezależnego przedpokoju na rzecz niewielkiego hallu, którego głównym zadaniem jest pomieszczenie szafy wnękowej. Ponadto długi i wąski przedpokój może być uznany za mankament lokalu. - Zdarza się więc, że deweloperzy sprzedając mieszkania z nieatrakcyjnymi korytarzami nie każą sobie za nie płacić. Przykładem takiego dewelopera jest Mega Invest z Gdyni. – mówi Krzysztof Mosa, doradca Home Broker z Gdyni.

…warto też mieć windę i miejsce postojowe

Kolejnym elementem, na który zwracają uwagę kupujący jest wyposażenie budynku w windę. Zgodnie z prawem powinna być ona zainstalowana we wszystkich nowych blokach przynajmniej czteropiętrowych. Potrzeba posiadania windy jest oczywiście tym większa im wyższy jest budynek. Ponadto wydaje się ona koniecznością, gdy w podziemiach bloku znajduje się garaż. Winda wyprzedza swoją popularnością także miejsce postojowe przynależne do lokalu. Jest to czynnik na który, zgodnie z doświadczeniem doradców Home Broker, zwraca uwagę przeciętnie 63% kupujących. Tak duży odsetek odpowiedzi można łączyć z faktem, że szczególnie w centrum parkowanie samochodu staje się coraz trudniejsze. Co ciekawe spośród osób, którym zależy na posiadaniu przynależnego miejsca postojowego aż 59% zależy na tym, aby był to garaż podziemny. Dzięki temu nie jest konieczne odśnieżanie samochodu zimą, a także ułatwia transportowanie zakupów windą wprost na zamieszkiwane piętro.

Oddzielna kuchnia na szarym końcu

Spośród pięciu badanych kryteriów na ostatnim miejscu uplasowała się wydzielona funkcjonalnie kuchnia. 57% nabywców chciałoby mieć właśnie tak zaplanowany lokal. Jeszcze kilka lat temu odsetek ten byłby mniejszy, ale w wyniku zmieniającej się mody dochodzi na tym tle do zmian. Obecnie wielu kupujących wybierając mieszkanie stara się kupić takie, w którym kuchnia jest oddzielna lub przynajmniej jej oddzielenie nie nastręczy nadmiernych problemów. Taki układ funkcjonalny jest pożądany przez osoby o wrażliwym powonieniu, które często korzystają z kuchni.

Parter i ostatnie piętro dopuszcza połowa kupujących

Jak wynika z doświadczenia doradców Home Broker usytuowane na skrajnych piętrach mieszkania są relatywnie mało popularne. Trudniej jest więc znaleźć na nie amatora. Nieznacznie chętniej przeciętny kupujący przystałby na lokal na najwyższym piętrze. Takie usytuowanie dopuszczałoby 26% nabywców, podczas gdy na parterze mogłoby zamieszkać 22% kupujących. Mieszkańcy ostatnich pięter narażeni są na wyższe temperatury latem, ale tę niedogodność rekompensować może korzystniejszy widok z okna. Głównym problemem w przypadku parterów jest natomiast mniejsze bezpieczeństwo. Niedogodność tę rekompensować może niższa cena lokalu, a często także możliwość korzystania z przydomowego ogródka. Należy jednak podkreślić, że większość - bo aż 52% kupujących - nie rozważyłaby zakupu mieszkania, gdyby było ono zlokalizowane na parterze lub najwyższym piętrze.
 
Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości Home Broker

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mieszkanie to nie tylko cztery ściany