Mieszkanie? Tylko za gotówkę

opublikowano: 29-03-2018, 22:00

W IV kwartale 2017 r. Polacy wydali 5,2 mld zł na zakup mieszkań w siedmiu miastach — wynika z danych NBP. To rekord.

Wynik zawdzięczamy bardzo niskiemu oprocentowaniu lokat, co kusi inwestorów do zakupu mieszkań na wynajem — uważa Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Kwota 5,2 mld zł oznacza, ze aż trzy czwarte zakupów mieszkań finansowanych jest wyłącznie gotówką. To pieniądze, które wystarczą na kupno prawie 14 tys. mieszkań. Tak wysoki poziom zakupów utrzymuje się zresztą od ponad roku, bo już w ostatnim kwartale 2016 r. Polacy za gotówkę kupili 13,4 tys. mieszkań (dane dotyczą siedmiu miast), a w 2017 r. ponad 51 tys. za w sumie 18,9 mld zł. To o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej i ponad 3 razy więcej niż w 2012 r.

— Rekordowo niskie stopy procentowe skłaniają osoby posiadające kapitał do poszukiwania bardziej intratnego sposobu inwestowania gotówki niż trzymanie jej na bankowych lokatach. Wszystko dlatego, że banki na przeciętnym depozycie doliczają do kapitału odsetki za wolno, aby pokonać inflację. I choć zakup mieszkania na wynajem nie jest pozbawiony ryzyka i wymaga sporego zaangażowania od inwestora, to zysk z takiej inwestycji kilkakrotnie przewyższa to, co oferują bankowe lokaty — mówi Bartosz Turek. © Ⓟ

74 proc. Taki odsetek mieszkań kupionych w ubiegłym roku w siedmiu miastach Polacy sfinansowali wyłącznie gotówką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy