Mieszkanie w rękach profesjonalisty

opublikowano: 16-01-2017, 22:00

Usługa zarządzania mieszkaniem na wynajem zyskuje w Polsce popularność.

Wraz z rozwojem rynku najmu mieszkań rośnie znaczenie profesjonalnych usług kompleksowego zarządzania lokalami: od zakupu do obsługi najemców.

KOMPLEKSOWOŚĆ: Profesjonalny zarządca nieruchomości może przygotować mieszkanie do wynajmu, poszukać najemcy, zająć się umową, a nawet wspomóc w windykacji należności — mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker.
Zobacz więcej

KOMPLEKSOWOŚĆ: Profesjonalny zarządca nieruchomości może przygotować mieszkanie do wynajmu, poszukać najemcy, zająć się umową, a nawet wspomóc w windykacji należności — mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker. Marek Wiśniewski

— Profesjonalnie przygotowane zarządzanie najmem rozpoczyna się od pomocy przy zakupie mieszkania, obejmując potem przygotowanie nieruchomości na wynajem, znalezienie najemców i pomoc w sfinalizowaniu transakcji, a kończy na bieżącej opiece nad nieruchomością — mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker. Standardowy koszt zarządzania to kilkaset złotych miesięcznie, przy czym na rynku są dwa modele: część firm ma płaską stawkę, inne zaś naliczają opłatę procentowo (7-10 proc.) zależnie od wysokości czynszu. Częstą praktyką jest ustalenie minimalnej opłaty miesięcznej. Większość firm nie pobiera prowizji w miesiącach, w których mieszkanie stoi puste, są jednak takie, które to robią.

— Analizując koszt, należy pamiętać o tym, że samodzielne zarządzanie najmem jest tylko pozornie bezkosztowe, a naprawdę trudne — podkreśla Marcin Krasoń. Osoby rozpoczynające dopiero przygodę z rynkiem mieszkań na wynajem potrzebują pomocy już na pierwszym etapie inwestycji — przy wyborze odpowiedniego mieszkania do zakupu. Nie każda nieruchomość będzie tak samo atrakcyjna dla potencjalnych najemców. Kolejnym kłopotem może się okazać wyznaczenie czynszu. Zbyt wysoki przeciągnie poszukiwanie najemców, a zbyt niski nie pozwoli osiągnąć odpowiedniej stopy zwrotu.

— Firmy oferujące zarządzanie nieruchomościami mają doświadczenie i dostęp do danych pozwalających zoptymalizować zakup lokalu — podkreśla analityk Home Brokera. Kolejnym etapem jest przygotowanie mieszkania: odświeżenie, posprzątanie i odpowiednie wyposażenie. Potem trzeba je tylko wynająć.

— Większość firm wystawia i promuje mieszkania na wielu portalach z ogłoszeniami. Doradca zajmuje się też pokazywaniem nieruchomości potencjalnym najemcom, co pozwala właścicielowi zaoszczędzić czas, a gdy najemca się znajdzie, wynajmujący może liczyć na wsparcie w sprawnym przeprowadzeniu transakcji — zauważa Marcin Krasoń. Wiele osób sądzi, że na tym kończy się praca zarządcy, jednak dopiero po wynajęciu mieszkania zaczyna się właściwe zarządzanie nieruchomością. Trzeba regularnie kontaktować się z lokatorami, dostawcami mediów, spółdzielnią lub wspólnotą. Ten obowiązek również zdejmuje z barków właściciela profesjonalny zarządca nieruchomości. Największą grupą, która korzysta z zarządzania najmem, są osoby, które mają w Polsce mieszkania, ale mieszkają za granicą. Usługa jest również bardzo opłacalna dla ludzi, którzy mają do wynajęcia kilka lub kilkanaście mieszkań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Mieszkanie w rękach profesjonalisty