Mieszkanie z zieloną premią

opublikowano: 07-11-2016, 22:00

Projektowanie budynków ze szczególnym uwzględnieniem kosztów ich eksploatacji to korzyść dla potencjalnych mieszkańców i dla dewelopera

Przez nieszczelne krany traci się nawet 2,5 tys. litrów wody rocznie — wynika z danych fundacji Nasza Ziemia. Natomiast analizy Pracowni Domy Czystej Energii pokazują, że przez źle zaizolowany dach i ściany ucieka do 30 proc. ciepła. Kolejne 20 proc. traci się przez nieszczelne okna i drzwi. Jak poprawić te wyniki?

SPOSÓB NA OSZCZĘDNOŚCI: Przez źle zaizolowany dach i ściany ucieka aż do
 30 proc. ciepła. Kolejne 20 proc. tracimy przez nieszczelne okna i 
drzwi. Warto mieć to na uwadze podczas projektowania budynku.
Zobacz więcej

SPOSÓB NA OSZCZĘDNOŚCI: Przez źle zaizolowany dach i ściany ucieka aż do 30 proc. ciepła. Kolejne 20 proc. tracimy przez nieszczelne okna i drzwi. Warto mieć to na uwadze podczas projektowania budynku. Fotolia

Rozwaga popłaca

W 2015 r. eksperci z Politechniki Poznańskiej zbadali osiem inwestycji mieszkaniowych i zauważyli, że na każdą przypada średnio 855 defektów budowlanych, z czego prawie 90 proc. było spowodowanych wadami powstałymi podczas budowy. To oznacza, że przyczyną wielu niedociągnięć jest użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych, a czasami także przestarzałych rozwiązań technicznych. Zgodnie z danymi GUS, średni czas powstawania budynku wielorodzinnego w Polsce wynosi 25 miesięcy. Niektórym deweloperom wystarczy nawet półtora roku, by wprowadzić na osiedle lokatorów. Tymczasem nie każdy etap inwestycji można skrócić. Jak tłumaczy Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży w Skanska Residential Development Poland, deweloperzy muszą stawiać czoła m.in. utrudnieniom związanym z długim oczekiwaniem na pozwolenie na budowę.

— Mamy jednak świadomość, że czasem warto poczekać, warto użyć lepszych materiałów i nie mierzyć się z czołowymi deweloperami na liczbę sprzedanych mieszkań. To cena, którą warto zapłacić za możliwość wprowadzenia na rynek produktu wysokiej jakości — przekonuje Michał Witkowski.

Ekootoczenie

Z podobnego założenia wychodzi coraz więcej dewelorepów, którzy dużą wagę zaczęli przykładać do szczegółów, zwłaszcza poprawiających efektywność energetyczną budynku — wynika z danych Dompress.pl.

— Montujemy wysokiej klasy okna, ponieważ to jeden z głównych elementów wpływających na zużycie energii cieplnej w budynku. Odchodzimy od mało skutecznej wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniach, którą zastępujemy wentylacją mechaniczną z nawiewnikami ciśnieniowymi. Wymiana powietrza zapewniona przez ten system zdecydowanie bardziej odpowiada rzeczywistym potrzebom wietrzenia wnętrz i ogranicza straty ciepła — tłumaczy Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp. Energooszczędnością wyróżniają się także krakowskie inwestycje spółki Wawel Service, w tym Halszki 28A. W budynku zastosowano m.in. trzyszybowe okna i system rekuperacji, które zmniejszają koszty utrzymania mieszkania do 30 proc., a zużycie energii nawet do 40 kWh na 1 mkw.

— Natomiast na energooszczędnym osiedlu domów jednorodzinnych w podkrakowskich Michałowicach brak mostków cieplnych, specjalne okna, pompa ciepła, rekuperacja i termoaktywna płyta sprawiają, że miesięczny koszt ogrzania 1 mkw. wynosi zaledwie 2 zł — twierdzi Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service. Na energooszczędność stawia także J.W. Construction Holding.

— Na osiedlu Villa Campina pod Warszawą oferujemy domy energooszczędnebudowane w systemie Eko według projektu Anita. Zastosowane w nich rozwiązania pozwalają nie tylko chronić środowisko, ale także dają właścicielom nawet do 3 tys. zł oszczędności rocznie — przekonuje Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding.

Skuteczne wsparcie

Dla tych, którzy chcą mieszkać w zielonych budynkach, atrakcyjną propozycję ma Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), który uruchomił Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych w Polsce — PolREFF. W ramach tej inicjatywy można ubiegać się o kredyt na inwestycje związane np. z modernizacją okien, drzwi lub systemów ogrzewania, dociepleniem ścian, podłóg, dachów i oświetlenia czy też wykorzystaniem energii słonecznej. Na finansowanie energooszczędnych nieruchomości przeznaczono 200 mln EUR.

— Branża mieszkaniowa i remontowa w naszym kraju rozwija się intensywnie. W 2016 r. prawie jedna trzecia Polaków planuje wydatki związane z remontem domu lub mieszkania. Do tego coraz więcej osób, decydując się na remont lub budowę, stawia na technologie, które nie tylko poprawiają komfort życia, ale też zapewniają konkretne oszczędności energetyczne. Upowszechnienie się tej tendencji jest związane z rosnącą świadomością społeczeństwa dotyczącą korzyści z zastosowania technologii efektywnych energetycznie i ekologicznych. Coraz więcej właścicieli mieszkań i domów zdaje sobie sprawę z tego, że rozwiązania energooszczędne przynoszą po prostu realne oszczędności, nawet takie, które w dość krótkim czasie pokrywają nakłady inwestycyjne — mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor na Polskę i Kraje Bałtyckie EBOiR. Program jest realizowany za pośrednictwem Banku Zachodniego WBK i wspierany przez TaiwanBusiness EBRD Technical Cooperation Fund. Na początku 2017 r. przystąpi do niego również Euro Bank.

2,5 tys. Tyle litrów wody rocznie można stracić przez nieszczelne krany — wynika z danych fundacji Nasza Ziemia.

855 Tyle defektów budowlanych przypadło średnio na każdą z ośmiu inwestycji mieszkaniowych zbadanych przez ekspertów z Politechniki Poznańskiej w 2015 r. Z tego prawie 90 proc. było spowodowane wadami powstałymi podczas budowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Mieszkanie z zieloną premią