Mieszkaniówka nakręca najem

opublikowano: 04-02-2019, 22:00

Z roku na rok do użytku jest oddawanych coraz więcej lokali, co może pozytywnie wpłynąć na rynek najmu.

W ciągu 2018 r. przekazano do użytkowania 184,8 tys. mieszkań, o 3,6 proc. więcej niż w poprzednim roku — wynika z danych GUS. Deweloperzy oddali ich 111, 6 tys., a inwestorzy indywidualni 66,7 tys.

— Na tegoroczny wzrost znaczący wpływ mieli deweloperzy oferujący mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Należy spodziewać się transakcji nastawionych nie tylko na sprzedaż. Wzrasta zainteresowanie inwestorów całymi pakietami mieszkań przeznaczonych na wynajem — mówi Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Co więcej, w 2018 r. rozpoczęto budowę 221,9 tys. mieszkań, co oznacza wzrost rzędu 7,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Zdaniem specjalistów, rekordowe tempo budownictwa mieszkaniowego może realnie pobudzić rynek najmu.

— Nowe pokolenie wpisuje się w trend mobilności. Dziś, jeśli zechcemy, możemy mieszkać w Gdańsku, a za pół roku w Warszawie. Młodzi wolą wynajmować, własność nie stanowi dla nich priorytetu. Dalszemu rozwojowi mobilności zawodowej sprzyja dodatkowo znakomita sytuacja na rynku pracy — dodaje ekspert funduszu.

184,8 tys. To liczba mieszkań przekazanych do użytkowania w 2018 r.

3,6 proc. O tyle w 2018 r. wzrosła liczba oddanych lokali w porównaniu z 2017 r.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu