Mikołaj już zerka na polskie akcje

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 27-11-2008, 00:00

GPW wreszcie pręży muskuły i radzi sobie lepiej niż inne parkiety. Są szanse na rajd Św. Mikołaja. Przyspieszony.

Analitycy liczą, że tym razem efekt stycznia

może zacząć się pod koniec grudnia

GPW wreszcie pręży muskuły i radzi sobie lepiej niż inne parkiety. Są szanse na rajd Św. Mikołaja. Przyspieszony.

Za nami cztery wzrostowe sesje. Choć wczoraj na finiszu nasza giełda zaczęła balansować na krawędzi strat i zysków, to i tak stopa zwrotu WIG20 z ostatnich czterech sesji przekracza 10 proc. Są powody do zadowolenia. Tym bardziej, że w ostatnich dniach warszawska giełda była jedną z najsilniejszych na świecie. Wczoraj, kiedy europejskie giełdy ugięły się pod naporem podaży, rynek zyskiwał.

Listopad na plus

Dzięki dobremu finiszowi miesiąca pojawiła się szansa, by bilans listopada na gieldzie wyszedł na plus. Byłby to dopiero trzeci po marcu i lipcu miesiąc w tym roku, po którym inwestorzy mogliby cieszyć się ze wzrostów.

Skąd taka zmiana na rynku, który jeszcze przed tygodniem szorował po dnie hossy?

— Mimo wielu niekorzystnych prognoz tempa wzrostu PKB dla Polski, nasza gospodarka wygląda atrakcyjnie na tle innych rynków emerging markets. Mamy bezpieczny sektor finansowy i rozwijającą się gospodarkę, co może zachęcać inwestorów do naszej giełdy — uważa Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Kolejnym czynnikiem, który teraz daje siłę naszemu rynkowi, jest wcześniejsze przereagowanie.

— Nasza giełda znalazła się wśród tych, które najbardziej spadały, choć mieliśmy najmniejsze kłopoty z gospodarką — zaznacza Waldemar Markiewicz, prezes DB Securities.

Mówi się, że głównym rozgrywającym na naszej giełdzie jest zagranica. Ale chyba nie tylko.

— Sądzę, że teraz największy udział w obrotach mają fundusze emerytalne — ocenia Waldemar Markiewicz.

Sezon nadziei

Technicy próbują tłumaczyć obecną zwyżkę formacją podwójnego dna, która uformowała się na wykresie WIG20. Zasięg wzrostu, wynikający z niej, to nawet do 2250 pkt. Inną z teorii jest przypuszczenie, że już pod koniec listopada rozpoczął się rajd św. Mikołaja lub efekt grudnia. W żargonie inwestorów giełdowych to okres sezonowych, grudniowych wzrostów.

— Być może właśnie teraz rozpoczął się rajd św. Mikołaja. Jednak rozpatrywałbym to w kategoriach tylko korekty w trendzie spadkowym. Tak czy inaczej, WIG20 ma szansę na wybicie do 1800- -1900 pkt. — uważa Piotr Wiśniewski, analityk PTE Bankowy.

Zdaniem niektórych ważniejszym impulsem może być efekt stycznia, związany z weryfikacją strategii inwestycyjnych, zwłaszcza przez inwestorów instytucjonalnych.

— Jeśli chodzi o wzrosty to bardziej liczyłbym na efekt stycznia, który może rozpocząć się już po Bożym Narodzeniu. Inspiracją do wzrostów może okazać się chęć przebudowy portfeli. W związku z tym możliwa jest zwyżka indeksów nawet o ponad 20 proc. — ocenia Marcin Materna.

Marcin Kiepas z XTB także nie jest zwolennikiem teorii klasycznego efektu grudnia.

— Dopiero w styczniu spodziewam się przebicia 2000 pkt. przez WIG20, co może być związane z grą w nadziei na poprawę kondycji gospodarek — dodaje analityk XTB.

Maciej

Zbiejcik

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane