Mikosz: NP ma głównie poszukiwać źródła wydobycia ropy

Internet Securities
opublikowano: 23-11-2005, 14:19

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce, żeby Nafta Polska zajęła się przede wszystkim poszukiwaniem źródeł wydobycia ropy naftowej dla polskich rafinerii, powiedział w środę szef resortu Andrzej Mikosz. Obecnie NP, 100-proc. spółka Skarbu Państwa, zajmuje się restrukturyzacją i prywatyzacją sektora naftowego i chemii ciężkiej.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce, żeby Nafta Polska zajęła się przede wszystkim poszukiwaniem źródeł wydobycia ropy naftowej dla polskich rafinerii, powiedział w środę szef resortu Andrzej Mikosz. Obecnie NP, 100-proc. spółka Skarbu Państwa, zajmuje się restrukturyzacją i prywatyzacją sektora naftowego i chemii ciężkiej.

„Chcemy, aby ta spółka była nakierowana na poszukiwanie upstreamu” – powiedział Mikosz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Według niego, PKN Orlen i Grupa Lotos „żyją” tylko z przerobu ropy, a największe zyski to połączenie upstreamu z przerobem.

„Mamy nadzieję, że uda się to osiągnąć. Jest to jeden z elementów związanych z naszą obecnością w Iraku” – powiedział Mikosz.

W poniedziałek premier Kazimierz Marcinkiewicz przyznał, że Polska liczy na uzyskanie dostępu do złóż ropy naftowej w Iraku, ale nie chce łączyć negocjacji na ten temat z kwestią terminu wycofania polskich wojsk z tego kraju.

Sobotnia „Gazeta Wyborcza” napisała, powołując się na nieoficjalne źródła, że Polska naciska na rząd Iraku, by przyznał polskim firmom kontrakty na odbudowę irackiego przemysłu naftowego, a także na wydzierżawienie irackich pól naftowych.

Premier podtrzymał też wcześniejsze zapowiedzi, że rząd zdecyduje o tym, kiedy polskie wojska mają wyjść z Iraku, prawdopodobnie w połowie grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane