Mikro ZUS możliwy od 2019 r.

opublikowano: 07-05-2018, 22:00

Gdyby już obowiązywały preferencje dla firm działających na małą skalę, miesięczna składka mogłaby wynieść nawet 199,44 zł.

Trwają prace nad kolejnymi ulgami dla małych firm. Zapowiadany w ubiegłym roku przez resort rozwoju pomysł wprowadzenia tzw. mikro ZUS poddano już konsultacjom publicznym. Zmieniły się jednak niektóre szczegóły, jak np. zasady ustalania podstawy wymiaru preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne. Nadal, zgodnie z założeniem, mikroskładki mają przysługiwać przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, osiągającym z niej miesięcznie przychody nie większe niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 r. jest to 5250 zł. Pierwotnie planowano, że podstawa ich wymiaru będzie przypisana określonym przedziałom obrotów i waloryzowana odpowiednio do zmian najniższej płacy.

W konsultowanym obecnie projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy projektodawca wprowadza zasadę, że warunkiem skorzystania z preferencji będzie roczny przychód nie wyższy niż 30-krotność minimalnej płacy. Podstawą wymiaru składek przedsiębiorcybędzie jego przeciętny miesięczny przychód z działalności prowadzonej w poprzednim roku kalendarzowym, obliczony według określonego w ustawie wzoru, pomnożony przez współczynnik ogłaszany przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), uwzględniający dwa rodzaje wynagrodzeń — prognozowane przeciętne i minimalne. Projektodawca zapowiada też limity. Najniższa podstawa oskładkowania to 30 proc. minimalnej płacy, a najwyższa ma nie przekraczać 60 proc. przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia. Projektodawca wyliczył, że gdyby przyszłe zasady obowiązywały w tym roku, przy przeciętnym przychodzie 1240 zł składka wyniosłaby 199,44 zł.

Z przygotowywanych preferencji mają być wyłączone osoby uczestniczące w spółkach osobowych, co ma zapobiec przenoszeniu przychodów do innych form działalności w celu optymalizacji obciążeń składkowych. Mikro ZUS nie jest też przewidziany dla przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem w formie karty podatkowej, dlatego że nie prowadzą oni ewidencji obrotów, wymaganej do określenia podstawy wymiaru składek. Warunkiem skorzystania z preferencyjnego składkowania będzie prowadzenie biznesu w poprzednim roku kalendarzowym przez co najmniej 60 dni. Przewiduje się, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od stycznia 2019 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mikro ZUS możliwy od 2019 r.