Mikrofirmy dominują w Polsce

opublikowano: 15-12-2011, 00:00

Poziom przedsiębiorczości w Polsce jest wciąż niższy niż średnia UE, ale to MSP są motorem gospodarki.

W Polsce jest zarejestrowanych 40 firm na tysiąc mieszkańców. Unijna średnia to 42. Jednak więcej osób niż w Unii chce u nas otworzyć własną działalność — wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W naszym kraju działa 1,67 mln przedsiębiorstw, z czego 99,8 proc. to małe i średnie firmy.

Wkład małych i średnich przedsiębiorstw w tworzenie wartości dodanej brutto wynosi ok. 48,4 proc., a liczba pracujących w tym sektorze stanowi dwie trzecie ogółu pracujących. Mamy więcej mikrofirm, a mniej małych niż w UE. Struktura branżowa polskich przedsiębiorstw również jest nieco inna niż w UE. W Polsce znacznie większy odsetek firm zajmuje się handlem, a mniej — usługami.

Niewiele więcej firm w Polsce niż w UE działa w przemyśle i budownictwie. Poziom rozwoju MSP w Polsce odbiega jednak od średniej dla UE. Wskazuje na to relatywnie niski poziom liczby pracujących, w szczególności w mikro- i małych firmach, produktywności — wyrażony wartością dodaną brutto, a także skala działalności — średnie obroty czy ograniczona obecność na rynkach zagranicznych.

Nadal zbyt mały jest poziom inwestycji oraz zainteresowanie innowacjami i B+R. Polskie firmy rozwijają się jednak wyraźnie szybciej niż ich partnerzy z Europy Zachodniej, a czasem szybciej niż z innych państw w naszym regionie. Z raportu wynika, że w 2010 roku blisko 16 tys. firm (o liczbie pracujących powyżej 9 osób) prowadziło działalność eksportową, z czego prawie 9 na 10 firm stanowili przedsiębiorcy z sektora MSP. W 2010 r. szybciej zwiększał się eksport firm małych niż firm średnich.

Według raportu PARP, w grupie MSP szczególną rolę odgrywają mikrofirmy, które stanowią większość przedsiębiorstw (96 proc.), dają pracę ponad jednej trzeciej pracujących w firmach (37,5 proc.), generują jedną czwartą obrotów (26,9 proc.) i wartości dodanej brutto (21,6 proc.) oraz jedną siódmą inwestycji. 1,6 mln mikroprzedsiębiorstw w Polsce daje nam drugi najwyższy wynik w UE. Jednak aż ponad dwie trzecie przedsiębiorców prowadzących mikrofirmy to osoby samozatrudnione. Co czwarta najmniejsza firma jest prowadzona przez osobę, dla której jest to dodatkowe miejsce pracy. [DI]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Mikrofirmy dominują w Polsce