Mikrofirmy wracają do banków

opublikowano: 30-03-2023, 14:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Początek roku przyniósł zwiększone zainteresowanie najmniejszych firm kredytami bankowymi – głównie obrotowymi.

Przedsiębiorcy, głównie z sektora usługowego i handlu, ruszyli po finansowanie na bieżące potrzeby. W lutym banki udzieliły mikrofirmom 12,6 tys. kredytów – o 2,7 proc. więcej w skali roku. W ujęciu wartościowym wzrost wyniósł 0,7 proc. r/r do 1,68 mld zł.

Najwyższy wzrost r/r liczby udzielonych kredytów dotyczył finansowania budownictwa (o 8,4 proc.) oraz handlu (o 2,7 proc.). W ujęciu wartościowym w lutym 2023 r. dodatnia dynamika dotyczyła tylko kredytów dla firm budowlanych ( plus 28,5 proc.).

Wzrost zainteresowania kredytami obrotowymi to sygnał, że firmy potrzebują przede wszystkim pieniędzy na finansowanie bieżącej działalności. Świadczy o tym również silny spadek w skali roku liczby i wartości sprzedanych przez banki kredytów inwestycyjnych – odpowiednio o prawie 26 proc. i niemal 28 proc.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku banki udzieliły o 8,6 proc. więcej kredytów na kwotę wyższą o 0,9 proc. niż rok wcześniej. To głównie zasługa wzrostu popytu na kredyty obrotowe (w ujęciu liczbowym o 6,7 proc. r/r), choć liczba udzielonych kredytów w rachunku również wzrosła r/r – o 7,6 proc., przy jednoczesnym spadku ich wartości o 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane